۱۰ افزونه گوگل شیت برای ساده سازی سئو

۱۰ افزونه گوگل شیت برای ساده سازی سئو | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن
فهرست مطالب

گوگل شیت (Google Sheets) جزو ابزارهای کاربردی در حوزه سئو محسوب می شود. این ابزار به افزونه های خاصی مجهز است که می تواند به طور چشمگیری در وقت و زمان انجام سئو صرفه جویی کند؛ خب چرا از این افزونه ها استفاده نکنیم؟ در این مطلب، ۱۰ افزونه های گوگل شیت برای سئو را به شما معرفی می کنیم که در دنیای سئو بسیار کاربردی هستند.

درست زمانی که فکر می کنید گوگل شیت دیگر کاربردی ندارد، با یک افزونه جدید مواجه می شوید که می تواند در بالا رفتن سرعت کار به شما کمک کند.

اصول اولیه

نرم افزار اکسل یکی از ابزارهای کاربردی و حرفه ای در سئو است. اما محبوبیت گوگل شیت به دلیل افزونه های قوی و قابلیت اشتراک گذاری سریع، روزبه روز افزایش می یابد.

اگر به تازگی به جمع طرفداران گوگل شیت پیوستید و در مورد مباحث اولیه چیز زیادی نمی دانید، یک خلاصه آموزش برای شما آماده کرده ایم (اگر از طرفداران گوگل شیت هستید، این چند نکته را می دانید و می توانید به بخش بعدی بروید)

 • برای دسترسی به افزونه ها، یک صفحه خالی در گوگل شیت باز کنید.
 • همان طور که در عکس زیر می بینید، روی گزینه افزونه ها کلیک کنید.

افزونه های گوگل شیت

 

 • برای اضافه کردن افزونه ها به نرم افزار گوگل شیت روی گزینه Get add-ons کلیک کنید.
اضافه کردن افزونه به گوگل شیت
اضافه کردن افزونه به گوگل شیت

 

بعضی از افزونه ها برای نصب نیاز به مراحل بیشتری دارند که در قسمت بعدی توضیح می دهیم.

افزونه های گوگل شیت برای سئو کارها

در لیست زیر، افزودنی های کاربردی گوگل را به شما معرفی می کنیم. بعضی از این افزونه ها عملکردی مشابه با افزونه دیگر دارند؛ پس نیازی به نصب همه آن ها نیست. پیشنهاد می کنیم گزینه های مختلف را امتحان کنید و بهترین گزینه را در لیست افزونه های گوگل شیت خود قرار دهید.

افزونه Search Analytics for Sheets

Search Analytics for Sheets یکی از افزونه های گوگل شیت برای سئو است و کاملا کاربردی است. این افزونه با وب سایت های تایید شده شما در گوگل سرچ کنسول همگام سازی می شود و داده های مربوط به کوئری ها، صفحات و کلیک ها را وارد صفحه  شما می کند.

این افزونه نکته جالب توجهی دارد؛ شما می توانید داده ها و اطلاعاتتان را بر اساس کشور، کوئری، صفحه یا دستگاه طبقه بندی کنید.

امکان مرتب سازی داده ها براساس نرخ کلیک، ایمپرشن، CTR و جایگاه کلمه کلیدی نیز وجود دارد. با فعال کردن گزینه بک آپ و نسخه پشتیبان، این ابزار از تمام داده های به صورت خودکار یک نسخه ذخیره نگه می دارد.

افزونه گوگل شیت برای جستجوی کلمات کلیدی

افزونه Google Analytics برای گوگل شیت

افزونه Google Analytics برای اجرای گزارش و ایجاد هماهنگی بصری بین داده ها بسیار مناسب است. در این افزونه گزینه های زیر را در اختیارتان قرار می دهد:

با ایجاد گزارش جدید شروع کنید.

طبقه بندی داده ها براساس معیارهای شخصی با این افزونه امکان پذیر است.

بعد روی گزینه اجرای گزارش ها کلیک کنید.

همان طور که در تصویر زیر می بینید، به راحتی می توانید داده های مختلف را ترکیب و نمودارهایتان را ایجاد کنید.

وارد کردن اطلاعات گوگل آنالایتیک به گوگل شیت

افزونه Supermetrics

این افزونه برای دنیای خارج از سئو کاربرد زیادی دارد. با این افزونه امکان انتقال داده ها از چندین منبع مختلف به گوگل شیت وجود دارد. قابلیت شخصی سازی گزارش ها و تفکیک براساس الگوهای خاص افزونه Supermetrics وجود دارد.

افزونه supermetric برای گوگل شیت

نکته مهم: این افزونه رایگان نیست و باید هر ماه شارژ شود اما نسخه اولیه و تست آن رایگان است.

افزونه RankTank

RankTank یک افزونه خوب و مناسب است که به شما برای پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی و رتبه بندی هر کلمه در گوگل شیت کمک می کند.

استفاده از این افزونه بسیار راحت است. تمام کاری که شما باید انجام بدهید، اضافه کردن دامنه و انتخاب مکان، زبان و دستگاه است. سپس کلمات کلیدی خود را اضافه کنید.

این افزونه رتبه شما را در قیاس با سایر رقبا ارزیابی می کند و روی صفحه نمایش می دهد.

افزونه گوگل شیت برای آنالیز کلمات کلیدی در سئو

وجه تمایز این افزونه با سایر ابزارها، ارزیابی کلمات کلیدی به صورت لحظه ای و آنلاین است. در ماه می توانید به تعداد مشخصی اسکن رایگان انجام دهید.

افزونه Moz API for Sheets

آیا شما از طرفداران سایت موز هستید؟ اگر جوابتان مثبت است، پس باید Moz API for Sheets را امتحان کنید. اگر در این سایت حساب کاربری ندارید، با ثبت نام اولیه امکان دسترسی همزمان به ۲۰۰ لینک را خواهید داشت. فرمول های جالبی در این افزونه موجود است که به شما در تجزیه و تحلیل داده ها کمک می کند.

Majestic

برای استفاده از این افزونه، باید اشتراک بخرید. بعد از انجام تنظیمات اولیه، به کمک Data Extractor داده های زیادی در مورد یک دامنه در اختیارتان قرار می گیرد، شبیه به چیزی که در تصویر زیر می بینید.

از طرف دیگر می توانید از Data Augmentor استفاده کنید تا شاخص ها برای گروهی از لینک ها نمایش داده شود.

SEOmonitor

این افزونه یک پلتفرم سئو برای شرکت ها است و می توانید به کمک API سازمان خود داده ها را به گوگل شیت وارد کنید. بعد از انتقال داده ها به گوگل شیت، امکان ساخت داشبورد، همگام سازی بصری و گزارش برای شما فعال می شود.

زمان استفاده از این افزونه می توانید گزارش هایی مانند تصویر زیر درست کنید.

افزونه هایی که برای سئو نیستند، ولی همچنان مفید خواهند بود

این افزونه ها شاید برای سئو کاربردی نباشند اما برای مرتب سازی، طبقه بندی و تجزیه و تحلیل داده های همچنان مفید هستند و به صرفه جویی در وقت و انرژی به شما کمک می کنند.

افزونه Remove Duplicates

در هر ردیف از داده ها ممکن است تعدادی تکراری یا نسخه فرعی باشند، پیشنهاد می کنیم آن ها را حذف کنید. این افزونه به شما کمک می کند که نسخه های یکسان و کپی را پیدا و به راحتی حذف کنید.

برای مثال، از گزینه Find Duplicate یا Unique Row برای شناسایی ردیف های تکراری یا بی همتا استفاده کنید؛ سپس با برجسته کردن این داده ها آن ها را حذف یا به پوشه دیگری منتقل کنید. همچنین برای مقایسه دو صفحه یا ستون برای شناسایی داده های یکسان می توانید از همین افزونه استفاده کنید.

موارد دیگری مانند کپی کردن یا انتقال داده، علامت گذاری به عنوان کپی یا برجسته کردن به عنوان داده بی همتا نیز با این افزونه انجام می شود.

افزونه Power Tools

در گوگل شیت عملکردهای خاصی وجود دارد که می توانند تکراری باشند. Power tools به شما اجازه می دهد آن ها را ساده کنید.

زمانی که این افزونه را نصب می کنید، به ابزارهای مختلفی دسترسی خواهید داشت که براساس کارکرد خود در دسته های گوناگون قرار می گیرند.

از Power Tools می توانید برای انجام کارهای زیر استفاده کنید:

  • ترکیب سلول ها
  • پیدا کردن و جایگزینی داده ها
  • استفاده از تابلع V-lookup برای چندین تطبیق
  • حذف موارد تکراری
  • جمع و شمارش سلول های رنگی
  • حذف داده های ناخواسته
  • اضافه کردن متن براساس جایگاه
  • و امکانات مشابه و متعدد دیگر

این افزونه به شما کمک می کند تا به بهترین شکل فایل گسترده خود را بهتر کنید.

افزونه Advanced Find and Replace

این افزونه فراتر از یک دستور ساده جستجو و جایگزینی است؛ این افزونه قابلیت جستجوی همزمان بین چندین فرمول، یادداشت، داده ها و پیوندها را در تمامی داشبوردها دارد.

بعد از به دست آوردن لیست مقادیری که باید جایگزین شوند، تنها کاری که باید انجام دهید چند کلیک ساده است تا تمام مقادیر جاگذاری شده و در جای مناسب قرار گیرند.

نکته جالب در مورد این افزونه، این است که تمام موارد را به طور همزمان بررسی می کند. برای پیدا کردن داده های مربوط به هر داشبورد، می توانید مقادیر مورد نظر را داخل این افزونه وارد و جستجو کنید.

اگر می خواهید سابقه ای از موارد پیدا شده را نگه دارید، می توانید مقدایر و تمام ردیف های حاوی آن ها را استخراج کنید.

سخن پایانی

شما به تمام افزونه های گوگل شیت برای سئو نیاز ندارید. بسیاری از آن ها دارای ویژگی های یکسانی هستند. هدف استفاده از افزونه هایی است که زمان استفاده از گوگل شیت کارهای مختلف را ساده کنند. بنابراین ببینید با گوگل شیت چه کارهایی انجام می دهید و افزونه هایی را انتخاب کنید که با نیاز شما بیشترین همخوانی را داشته باشند.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x