اصول بازاریابی محتوایی؛ هسته اصلی فرآیند بازاریابی

اصول بازاریابی محتوایی؛ هسته اصلی فرآیند بازاریابی | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن
فهرست مطالب

مشتریان و مخاطبان شما، محتوایی ارزشمند از شما می خواهند و این محتوا باید به گونه ای به مخاطبان برسد که در مقایسه با مزاحم و آزاردهنده به نظر نرسد. بازاریابی محتوا به مشاغل کمک می کند تا این امر را در قالب اصول بازاریابی محتوایی عملی کنند.

اصول بازاریابی محتوا در واقع روند جذب، تعامل و لذت بردن از بازارهای هدف شما را شرح می دهد. با تقویت بازاریابی محتوایی مؤثر، امکان افزایش نرخ تبدیل، آگاهی از برند تجاری شما و برند سازی ایجاد می شود. در این مطلب به شما خواهیم گفت که مفهوم بازاریابی محتوایی یا Content Marketing چیست و چگونه می توانید مهارت های خود را در این زمینه تقویت کند.

بازاریابی محتوا یا CMI چیست؟

محتوای مفید باید هسته اصلی بازاریابی شما باشد. با توجه به اینکه بازاریابی سنتی هرلحظه تأثیر خود را بیشتر از دست می دهد، باید راه های بهتری مانند بازاریابی محتوایی را انتخاب کنید.

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و انتشار محتوای ارزشمند، مرتبط و منسجم برای جذب و حفظ مخاطبان مشخص تمرکز دارد.

بازاریابی محتوا توسط برندهای برجسته و همچنین مشاغل کوچک استفاده می شود. در این روش بازاریابی به جای ارائه محصولات یا خدمات خود، محتوایی واقعاً مرتبط و مفید را در اختیار مشتریان خود قرار می دهید تا به آن ها در حل مشکلاتشان کمک کنید.

امروز، محتوای شما باید به گونه ای به مخاطبان برسد که طبیعی به نظر برسد.  یک روش معمول برای انجام این کار، ایجاد یک روایت یا داستان سرایی در تولید محتوا است. با این کار، محتوای شما معتبرتر، جذاب تر و متناسب تر با مخاطبان شما خواهد بود و به راحتی در ذهن مخاطبان معنی پیدا می کند.

بازاریابی محتوا را می توان فرایند برنامه ریزی، ایجاد، انتشار، اشتراک گذاری و انتشار محتوا از طریق کانال های دیگر مانند پلتفرم های شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها، وب سایت ها، پادکست ها، برنامه ها، نشریات چاپی و… است.

به هرحال، هدف این است که در قالب اصول بازاریابی محتوایی، محتوا و پیام ما به مخاطبان مورد نظر برسد و آگاهی از برند، فروش و نرخ تعامل (Engagement) را افزایش دهد.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

احتمالاً تاکنون از خود پرسیده اید که دقیقاً مزایای استفاده از Content Marketing چیست؟ به طور خاص، ۳ دلیل اصلی برای شرکت هایی که از اصول بازاریابی محتوایی استفاده می کنند وجود دارد:

 1. افزایش فروش
 2. صرفه جویی در هزینه ها
 3. افزایش تعداد مشتریان وفادار

در کنار مزایای اصلی که بیان، چند مزیت فرعی دیگر نیز متوجه شرکت ها، کسب و کارها و افرادی که از این CMI بهره می گیرند وجود دارد. این کسب و کارها می توانند نرخ تبدیل، مشتریان بالقوه و آگاهی مخاطبان از برند را افزایش دهند.

با استفاده از یک محتوای مفید می توانند به مخاطبان خود نشان دهند که محصولات و خدمات چگونه می تواند چالش های مختلف زندگی آن ها را حل کند. به این ترتیب، روابطی مفید و سودمندی میان مشتریان و مشاغل ایجاد می شود که مزایا متعددی برای دو طرف ایجاد می کند.

انواع بازاریابی محتوایی

انواع مختلفی از بازاریابی محتوایی وجود دارد که می توانید در استراتژی خود استفاده کنید. با این حال، پیش از انتخاب استراتژی باید بدانید که انواع Content Marketing چیست و کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است. در اینجا برخی از رایج ترین آن ها ذکر شده است:

انواع بازاریابی محتوا | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

 1. بازاریابی محتوایی شبکه های اجتماعی

با بیش از ۳.۶ میلیارد کاربر جهانی شبکه های اجتماعی، به راحتی می توان فهمید که چرا بسیاری از مشاغل در بازاریابی پلتفرم های مختلف شبکه های اجتماعی سرمایه گذاری می کنند.

تعدادی از پلتفرم ها مانندفیس بوک، اینستاگرام، اسنپ چت، لینکدین و پینترست برای انجام این نوع بازاریابی وجود دارند که قابلیت اشتراک گذاری محتواهای مختلف ( برای مثال عکس، ویدئو، Live یا استوری ) را در اختیار شما قرار می دهند.

 1. بازاریابی محتوایی وبلاگ

وبلاگ یکی از انواع قدرتمند وب سایت است و از نظر هدف و موضوع، خلاقیت زیادی را ایجاد می کنند. با یک وبلاگ می توانید کارهایی مانند تبلیغ سایر مطالب داخلی و خارجی سایت را انجام دهید و با قرار دادن لینک یا دکمه اشتراک گذاری در پلتفرم های اجتماعی، امکان دیده شدن مقالات دیگر و ارتقاء سایت را افزایش دهید.

 1. بازاریابی محتوایی اینفوگرافیک

اینفوگرافیک (Infographic) یک از روش های تولید محتوا است که با بیان مفاهیم به زبان ساده، آن را به محتوای برای اکثریت قابل هضم و قابل درک تبدیل می کند. محتواهای اینفوگرافیک با ترکیبی از عبارت های ساده، جملات کوتاه، تصاویر واضح، راهی عالی برای ایجاد ارتباط مؤثر میان مطالب و مخاطبان شما هستند.

 1. بازاریابی محتوایی پادکست

در چند سال اخیر شاهد رشد پادکست ها و افزایش مخاطبان این سبک تولید محتوا بوده ایم. به همین دلیل، بسیاری از مشاغل و رسانه ها شروع به ایجاد و انتشار پادکست های خود کرده اند. پادکست ها می توانند خلاقیت زیادی ایجاد کرده و هر موضوعی شامل مفاهیم علمی، آموزشی، سرگرم کننده و… را به مخاطبان خود منتقل کنند.

برای انجام بازاریابی محتوایی پادکست لازم است موضوع خود را انتخاب کرده و عوامل مرتبط با پادکست مانند سرعت، تعداد و مدت زمان قسمت ها و جایی که برای تبلیغ پادکست ها در نظر می گیرید را مشخص کنید.

 1. بازاریابی محتوایی ویدئویی

طبق تحقیقات Wyzowl ‌حدود ۶۹ درصد از کاربران ترجیح می دهند از طریق ویدئو در مورد محصول یا خدمات برند اطلاعات کسب کنند. علاوه بر این، بازاریابی ویدئویی می تواند نرخ تبدیل را افزایش دهید، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را بهبود ببخشد و به شما در ایجاد ارتباط با مخاطبان کمک کند.

شما می توانید محتوای ویدئویی خود را در پلتفرم های شبکه های اجتماعی، صفحات فرود یا وب سایت دیگر به اشتراک بگذارید.

 1. بازاریابی محتوایی تبلیغات پولی

تبلیغات پولی (Paid ADs) به شما این امکان را می دهد که موقعیت خود را در تمام مکان هایی که می خواهید دیده شوید، حفظ کنید. تبلیغات پولی به ویژه زمانی سودمند هستند که با بازاریابی درون گرا (Inbound Marketing) همراه می شوند.

مکان های زیادی شبکه های اجتماعی، تبلیغات بنری، محتواهای حمایت شده و صفحات فرود وجود دارند که می توانید تبلیغات پولی را از طریق آن ها منتشر کنید.

 1. محتوای ایبوک یا کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی یا ایبوک یک نوع از روش های بازاریابی محتوا است که می توانند به مخاطبین شما ارزش بدهند.

در استفاده از این نوع محتوا باید این نکته توجه داشته باشید که مخاطب به دنبال محتوای طولانی و صفحاتی که فقط در آن تبلیغ استفاده شده است، نیست، هدف استفاده از ایبوک باید ارائه اطلاعات مفید به کاربر باشد تا در نهایت کاربر به برند شما اعتماد کند.

اصول بازاریابی محتوایی را بشناسید

بازاریابی محتوایی یا Content Marketing | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

بیایید به مراحل مورد نظر و اصول بازاریابی محتوایی نگاهی بیندازیم:

 • اهداف SMART تعیین کنید

اهداف SMART شامل افزایش آگاهی از برند، درآمد، نرخ تبدیل، مشارکت استراتژیک، ایجاد رابطه با مشتریان بالقوه و جلب اعتماد آن ها است. این موارد، به احتمال زیاد مکمل اهداف بازاریابی و رشد برند تجاری شما خواهند بود.

 • KPI های خود را تعیین کنید

KPI ها نقاط داده قابل اندازه گیری هستند که می توانید از آن ها برای اندازه گیری عملکرد واقعی خود در مقایسه با اهداف استفاده کنید.

 • در مورد نوع محتوا تصمیم بگیرید

برای این کار، با فکر کردن در مورد مخاطبان و شخصیت های خریدار خود شروع کنید و نیازها، علاقه و انتظارات آن ها از کسب و کر خود را در نظر بگیرید.

 • کانال های محتوایی خود را انتخاب کنید

کانال های محتوایی درواقع پلتفرم ها و مکان هایی هستند که محتوای خود را در آن به اشتراک می گذارید. برای انتخاب این کانال ها به دنبال محل اجتماع اکثریت مخاطبان خود بگردید.

 • بودجه تعیین کنید

برای شروع کار همواره باید به بودجه دقت داشته باشید تا توان خود را برای انجام تبلیغات، تولید محتوا و کیفیت محتوا بسنجید.

 • ایجاد و انتشار محتوا

با توجه به مراحل قبلی، اکنون می توانید محتوای باکیفیت و متناسب با کسب  و کار و مخاطبان خود را تولید کنید و از طریق شبکه های اجتماعی یا کانال های مورد نظر خود منتشر کنید.

 • تجزیه و تحلیل

بعد از تولید محتوا و انتشار آن باید رفتار مخاطبان خود را در مورد محتوای ایجادشده تجزیه و تحلیل کرده و استراتژی های خود را در جهت رشد و بهبود، اصلاح کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به طور مختصر گفتیم که CIM چیست و اصول بازاریابی محتوایی از چه ارکانی تشکیل می شوند. اکنون می توانید از طریق بازاریابی محتوایی، رشد چشمگیری در برندینگ، افزایش ترافیک ورودی سایت، نرخ تبدیل و میزان فروش محصولات و خدمات خود ایجاد کنید. شما می توانید تنها با ایجاد یک محتوای مفید و خواندنی، شروع کنید.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x