۱۰ مورد از ویژگی های طراحی یک سایت خوب

۱۰ ویژگی یک وبسایت خوب
فهرست مطالب

داشتن یک سایت خوب به شما کمک می‌کند تا بتوانید تعداد زیادی از کاربران را به سمت خود جذب کنید. در دنیای امروز اکثر کسب‌وکارها به دنبال ایجاد سایت و گسترش کار خود هستند. با توجه به این‌که میلیون‌ها نفر از خدمات اینترنتی استفاده می‌کنند، باید ایجاد سایت حرفه‌ای را جدی بگیرید. عواملی مانند مطالب مفید و زیبایی بصری در موفقیت یک سایت تاثیرگذار هستند. با این حال به‌هیچ عنوان نباید از تاثیر بالای تجربه‌ی کاربری چشم‌‌پوشی کرد. هر چقدر که کاربر در سایت احساس راحتی بیشتری داشته باشد، مسلما شما هم می‌توانید نتایج بهتری را به دست آورید. با توجه به اهمیت بالای این موضوع، در ادامه ویژگی های طراحی یک سایت خوب را به‌طور کامل بررسی می‌کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

۱. انتخاب هاست و دامنه برای طراحی سایت خوب

برای این‌که بتوانید یک سایت با عملکرد عالی داشته باشید باید با ویژگی های طراحی یک سایت خوب آشنایی پیدا کنید. تجربه ثابت کرده است که کیفیت هاست و دامنه تاثیر زیادی بر روی عملکرد سایت دارد. قدرت دامنه یا دامین اتوریتی به‌طور مستقیم بر روی رتبه سایت شما اثرگذار است. هم‌چنین نام دامنه تاثیر بسزایی در نتایج جستجو خواهد داشت. هر کس با توجه به نیاز خود می‌تواند از دامنه‌های مختلف مانند ir و COM استفاده کند.

هم‌چنین عملکرد هاست یا فضای میزبانی تاثیر بسزایی در قدرت سایت شما خواهد داشت. یک هاست قدرتمند باعث می‌شود تا بارگذاری سایت برای کاربر در بالاترین سرعت ممکن صورت بگیرد. از آن‌جایی که کیفیت هاست در عملکرد سایت اثرگذار است، باید بودجه‌ی مناسبی برای آن درنظر گرفته‌ شود. اگر شما یک سایت عالی طراحی کنید ولی هاست ضعیف داشته باشید، مسلما کاربران بازخورد مناسبی به شما نشان نمی‌دهند. از همین رو میان ویژگی‌های طراحی یک سایت خوب، انتخاب هاست و دامنه باید با دقت هر چه تمام صورت بگیرد

۲. ویژگی‌های طراحی یک سایت خوب از نظر هویت برند

یکی از ویژگی های طراحی یک سایت خوب که از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، هویت برند ما خواهد بود. در واقع هر برندی باید بر اساس زمینه فعالیتی خود اقدام به طراحی سایت کند. در نتیجه محیط کاربری سایت باید با هویت برند آن هم‌خوانی داشته باشد. خوشبختانه اختصاصی‌سازی سایت‌های وردپرسی به بهترین شکل ممکن قابل انجام است.

از همین رو خرید قالب‌های آماده‌ و نصب آن‌ها نمی‌تواند کارگشای شما باشد. معمولا این قالب‌ها یک تم کلی دارند که با ماهیت بسیاری از برندها هماهنگی ندارند. در چنین شرایطی اگر سایت وردپرسی به شکل کامل اختصاصی شود، مسلما المان‌های مختلف مربوط به برند در آن گنجانده می‌شود. به‌طور مثال ایجاد پس زمینه زیبا با نام برند می‌تواند یکی از این کارهای مهم باشد. با وجود تیم حرفه‌ای طراحی سایت به‌طور قطع پیشبرد این اهداف به راحت‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد.

۳. تجربه کاربری؛ کلیدی‌ترین ویژگی طراحی یک سایت خوب

در بین ویژگی های طراحی یک سایت خوب، بدون شک تجربه کاربری یا UX یکی از مهم‌ترین فاکتورها خواهد بود. اگر کاربری بعد از ورود به سایت شما یک تجربه مثبت و مفید داشته باشد، مدت زمان بیشتری در آن باقی می‌ماند. ماندگاری کاربر باعث بهبود سایت شده‌ و آمار بازدید آن را افزایش می‌دهد. از همین رو شما باید تمامی کارهایی را که منجر به بهبود تجربه کاربری می‌شود انجام دهید. به‌طور مثال سرعت سایت عامل بسیار مهمی در UX خواهد بود. به‌همین علت ساختار سایت باید به‌ گونه‌ای باشد که صفحه زیر ۳ ثانیه بارگذاری شود.

هم‌چنین باید در صفحه‌ی اصلی سایت دسته‌بندی‌های مختلف قرار داده‌ شود. در این حالت کاربر می‌تواند به راحتی به مطالب مورد نظر خود دسترسی پیدا کند. قرار دادن‌ بخش‌هایی هم‌چون تماس با ما و درباره ما برای بسیاری از کاربران مفید و موثر است. زیبایی گرافیک سایت و تصاویر به‌کار رفته در آن همه بر روی usability experience یا همان تجربه کاربری اثرگذار هستند. تحقیقات نشان داده‌ است که زیبایی‌های بصری تاثیر زیادی بر روی مغز انسان دارند. در نتیجه اگر بر روی گرافیک خوب کار کنید، مسلما کاربران هم نسبت به آن واکنش مثبتی نشان می‌دهند. با رعایت درست ویژگی‌های طراحی یک سایت خوب به‌طور قطع نتایج درخشانی به دست می‌آید.

۴. ایجاد امنیت لازم در طراحی سایت وردپرسی

بدون شک هیچ کس دوست ندارد که مورد حمله هکرها قرار بگیرد. به‌همین علت وجود یک ساختار امنیتی قدرتمند برای سایت یکی از ضروریات خواهد بود. در بین ویژگی های طراحی یک سایت خوب باید امنیت را بیشتر بررسی کرد؛ زیرا ممکن است با یک حمله سایت دچار مشکل شود. خوشبختانه وردپرس برای بالا بردن‌ امنیت سایت‌های وردپرسی راه‌های مختلفی را پیشنهاد می‌دهد. یکی از بهترین راه‌های افزایش امنیت سایت استفاده از پروتکل SSL سایت است. امروزه بسیاری از هاست‌ها این گواهی را به‌صورت رایگان بر روی سایت شما فعال می‌کنند.

سایت‌هایی که آدرس آن‌ها به جای http با https باز می‌شود دارای این پروتکل مهم هستند. در حال حاضر تیم‌های توسعه‌دهنده مختلف افزونه‌های امنیتی وردپرس را ارائه می‌کنند. از همین رو بهتر است که در هنگام طراحی سایت خدماتی یا فروشگاهی این افزونه‌های امنیتی مهم نصب شوند. فراموش نکنید که افراد با نیت‌های مختلف قصد حمله به سایت شما را خواهند داشت. این خطر برای سایت‌هایی که تعداد بازدید بالایی دارند بسیار بیشتر است و باید برای افزایش امنیت سایت خود بهترین برنامه‌ها را پیاده‌سازی کنند. طراحان سایت حرفه‌ای از بین ویژگی‌های طراحی یک سایت خوب همواره راهکارهای امنیتی بی‌نظیری را به کار می‌بندند.

۵. واکنشگرا (ریسپانسیو) بودن در طراحی سایت

طراحی سایت باید به شکلی صورت بگیرد که تمامی کاربران با دستگاه‌های مختلف به آن دسترسی داشته باشند. ریسپانسیو بودن سایت برای موبایل یک فاکتور بسیار مهم در موفقیت است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که امروزه بیش از ۷۰ درصد کاربران اینترنت از موبایل برای وبگردی استفاده می‌کنند. از همین رو نحوه‌ی نمایش سایت در موبایل و امکان کار آسان با‌ آن از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی که یک سایت برای موبایل هم ریسپانسیو باشد، کاربر قادر خواهد بود که به آسانی کار خود را پیش ببرد. از همین رو این مورد می‌تواند بر روی تجربه کاربرد هم تاثیر مثبتی  داشته باشد.

موبایل فرندلی بودن سایت از مواردی است که باید در طراحی سایت به آن دقت بالایی شود. چنان‌چه طراحی سایت حرفه‌ای نباشد،  ممکن است که برخی از صفحات سایت موبایل فرندلی نباشند. خوشبختانه این موارد در سرچ کنسول قابل مشاهده هستند. در نتیجه با مراجعه به این بخش می‌توان صفحات دارای مشکل را شناسایی کرده و بلافاصله برای رفع مشکل اقدام کرد. وقتی که صفحات یک وب سایت ریسپانسیو باشند، گوگل اهمیت بیشتری به آن می‌دهد و رتبه سایت را بهبود می‌بخشد.

۶. طراحی سایت عالی با سرعت بالا

سرعت سایت همیشه یکی از ویژگی های طراحی یک سایت خوب بوده است که باید نگاه ویژه‌ای به آن داشت. تجربه ثابت کرده است که کاربران سایت‌های با سرعت بالا را ترجیح می‌دهند. در واقع چند ثانیه از باز کردن یک صفحه بگذرد و سایت بارگذاری نشود، کاربر سایت را  می‌بندد. در این حالت تعداد بیشتری از کاربران این کار را می‌کنند که در نتیجه‌ی آن، بانس ریت سایت افزایش پیدا می‌کند. بالا رفتن بانس ریت به عنوان یک امتیاز منفی توسط گوگل ثبت می‌شود که در نهایت رتبه سایت را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از بروز این اتفاق منفی بهتر است که در طراحی سایت دقت بالایی داشته باشید.

اجرای برخی از فایل‌های سنگین باعث کندی سایت می‌شود که باید از آن‌ها اجتناب کنید. هم‌چنین تمامی تصاویر باید از نظر سایز بهینه‌سازی شوند تا حجم کمتری داشته باشند. در برخی از موارد نیز ضعیف بودن هاست سبب بروز این مشکل می‌‌شود. در حال حاضر برخی از افزونه‌های وردپرس به‌طور اختصاصی برای افزایش سرعت سایت ساخته‌ شده‌اند. به‌همین علت با نصب این افزونه‌ها بسیاری از فایل‌های غیرضرور در هنگام بارگذاری صفحه غیرفعال می‌شوند. در این حالت سرعت سایت هم به بالاترین شکل ممکن خود می‌رسد.

۷. حجم پایین صفحه اصلی؛ عامل موفقیت در طراحی سایت خوب

اگر شما نگاهی به ویژگی های طراحی یک سایت خوب بیندازید، متوجه خواهید شد که حجم پایین صفحه اول سایت تا چه اندازه مهم است. یک سایت از تعداد صفحات زیادی تشکیل شده‌ است ولی مطمئنا صفحه اول از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این صفحه باید از هر نظر جامع و کامل باشد. تحقیقات اثبات کرده است که کاربران تمرکز زیادی روی صفحه اصلی یا هوم پیج دارند. به‌همین علت طراحی کردن این صفحه باید با حرفه‌ای‌ترین ابزارهای ممکن انجام شود.

از آن‌جایی که هوم پیج المان‌های زیادی در خود دارد، همین امر می‌تواند منجر به بالا رفتن حجم صفحه شود. در این حالت معمولا بارگذاری صفحه زمان بیشتری خواهد برد. یک طراح سایت حرفه‌ای به خوبی می‌داند که ساخت صفحه اصلی نیازمند یک فرایند بسیار مهم است. ایجاد صفحه اصلی به‌صورت کم حجم باعث کاهش نرخ بانس ریت سایت خواهد شد. از آن‌جایی که ویژگی‌های طراحی یک سایت خوب بسیار متنوع است، در بسیاری از موارد کم کردن حجم صفحه اصلی مغفول می‌ماند. در چنین وضعیتی اگر شما هوشمندی به خرج دهید، مسلما گوی سبقت را از رقیبان خود می‌ربایید.

۸. سازگاری سایت با مرورگرهای مختلف

یکی دیگر از ویژگی های طراحی یک سایت خوب این است که در مرورگرهای مختلف به خوبی بارگذاری می‌شود. همان‌طور که می‌‌دانید امروزه کاربران از مرورگرهای متعددی برای جستجو در وب استفاده می‌کنند. مهم نیست که شما یک سایت خدماتی دارید یا مشغول طراحی سایت فروشگاهی برای کسب و کار خود هستید. یک سایت طراحی شده‌ پرقدرت باید در همه موارد نمایش خوبی داشته‌ باشد. مرورگرهای گوگل کروم، سافاری، اوپرا، فایرفاکس و اینترنت اکسپلور بیشترین میزان استفاده را در بین کاربران دارند. با توجه به این‌که مرورگر کروم متعلق به گوگل است، اکثر کاربران ترجیح می‌دهند که از آن استفاده کنند.

از همین رو صفحات سایت طراحی شده‌ باید در مرورگر کروم بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان دهند. عدم پشتیبانی سایت از مرورگرهای مختلف یک ضعف بزرگ به حساب می‌آید. به‌همین علت باید سایت را با مرورگرها بهینه کرد تا بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید. رعایت درست و حرفه‌ای ویژگی‌های طراحی یک سایت خوب می‌تواند شما را در مدت زمان کوتاهی به موفقیت‌های بزرگ برساند.

۹. ایجاد راه‌های تعامل با کاربران در سایت

در بین ویژگی های طراحی یک سایت خوب کمتر کسی به راه‌های تعاملی با کاربران دقت دارد. هر چقدر که بازدیدکنندگان سایت بتوانند راحت‌تر با شما ارتباط برقرار کنند، مسلما شاهد رشد سایت خود خواهید بود. به‌همین علت در طراحی سایت باید صفحه‌ای با نام تماس با ما گذاشته‌ شود تا افراد بتوانند از این طریق ارتباط برقرار کنند. مواردی هم‌چون شماره تماس، شبکه‌های اجتماعی، آدرس و ایمیل در این صفحه گنجانده خواهد شد.

مسلما هر چقدر که راه‌های ارتباطی بیشتری در اختیار کاربران قرار دهید، قادر خواهید بود که نتایج فوق‌العاده‌تری به دست آورید. در این بین برخی از طراحان سایت گزینه‌ی چت آنلاین را برای پشتیبانی در سایت قرار می‌دهند. برخی از سایت‌هایی که به پشتیبانی قوی نیاز دارند از این راهکار عالی برای خود استفاده می‌کنند. به همین علت نحوه‌ی تعامل با کاربران جزو ویژگی‌های طراحی یک سایت خوب است.

۱۰. گرافیک زیبا و چشم‌نواز برای طراحی سایت خوب

تمامی انسان‌ها دارای حس زیبایی‌شناختی هستند و آن را به‌طور عمیق درک می‌کنند. از همین رو گرافیک زیبا جزو ویژگی های طراحی یک سایت خوب است که نباید آن را از یاد برد. وجود طرح‌های گرافیکی جذاب و استفاده از رنگ‌های مناسب تاثیرات مثبتی بر روی کاربر خواهد داشت. وقتی که سایت دارای جذابیت گرافیکی است، ذهن به‌صورت ناخودآگاه تمایل دارد که به دیدن ادامه دهد. در نتیجه همین علت باعث بهبود تجربه کاربری سایت می‌شود. در این بین صفحه‌ی خانه بیشترین اهمیت را دارد که طراح سایت آن را به‌شکل تخصصی ایجاد می‌کند.

طراحی گرافیک سایت به دو صورت استاتیک و داینامیک صورت می‌گیرد. معمولا طراح با توجه به ساختار و هدف هر سایت نوع گرافیک به‌کار رفته در آن را مشخص می‌کند. خوشبختانه سیستم مدیریت محتوای وردپرس قابلیت‌های زیادی برای ایجاد گرافیک مناسب دارد. از همین رو طراحان با استفاده درست از این موضوع بهترین اقدام ممکن را انجام خواهند داد.

سخن پایانی

در دنیای دیجیتالی امروز داشتن‌ سایت به یک امر واجب برای افراد و کسب‌وکارها تبدیل شده‌ است. به‌همین علت هر کس باید با توجه به نوع فعالیت خود برای طراحی سایت مناسب اقدام نماید. ویژگی های طراحی یک سایت خوب شامل موارد متعددی است که در این مطلب به آن پرداخته‌ شد. با توجه به حساسیت بالای طراحی سایت، حتما باید این کار را به یک مجموعه‌ حرفه‌ای و کاربلد سپرد. آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن با در اختیار داشتن بهترین متخصصین طراحی سایت به شما کمک می‌کند تا بهترین سایت وردپرسی را در زمان کوتاه تحویل بگیرید.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x