دیجیتال مارکتینگ چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟

دیجیتال مارکتینگ چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن
فهرست مطالب

در دهکده جهانی امروز شما این شانس را دارید که با داشتن حداقل یک پروفایل در رسانه های اجتماعی و یک وب سایت، خودتان را به دیگران معرفی کنید. اما پرسش اصلی اینجا است که آیا شما به طور موثری از حضور آنلاین خود استفاده می کنید؟ به عبارت بهتر چه میزان از استراتژی بازاریابی شما دیجیتال است؟ دیجیتال مارکتینگ به معنای تعامل با مشتریانی است که بیشتر روز خود را در اینترنت می گذرانند. زمانی شما می توانید از این زمان برای خودتان درآمد کسب کنید که بدانید دیجیتال مارکتینگ چه چیزی نیست و چه چیزی هست. در این مقاله ما می خواهیم به بزرگ ترین سوال شما درباره بازاریابی دیجیتال پاسخ دهیم.

دیجیتال مارکتینگ چه چیزی هست؟

دیجیتال مارکتینگ راهی برای ارتقا محصولات، برند و خدمات است. در این روش بازاریابی از شکل های مختلف رسانه های الکترونیکی مانند پادکست ها، ویدئوها، رسانه های اجتماعی، کمپین های ایمیل یا پیامک و سئو استفاده می شود.

نکته قابل توجه در مورد بازاریابی دیجیتال این است که ذاتا قابل اندازه گیری است. به این ترتیب می توانید از نتایج خود درس گرفته و به مرور استراتژی های بازاریابی دیجیتال خود را بهبود ببخشید.

شکل های مختلف دیجیتال مارکتینگ

دنیای دیجیتال مارکتینگ یک دنیای بسیار پیچیده است که هرروز شکل های متفاوتی را به خود می گیرد. بسته به اینکه شما در چه حوزه ای فعالیت می کنید، ممکن است تنها از یکی از این شکل ها استفاده کرده و یا آن ها را با هم ترکیب نمایید.

در ادامه چند مثال اصلی از چیزهایی که در زیرمجموعه دیجیتال مارکتینگ تعریف می شوند، آورده ایم.

شکل های مختلف دیجیتال مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

  • بهینه سازی موتور جستجو یا سئو

سئو از نظر فنی بیشتر یک ابزار برای بازاریابی است نه یک روش! در یک تعریف سئو به صورت ” هنر و دانش جذاب ساختن صفحات وب برای موتورهای جستجو ” تعریف می شود. سئو یک علم است زیرا برای دستیابی به بالاترین رتبه ممکن است نیاز به سنجش عوامل مختلف وجود داشته باشد.

امروزه برای بهینه سازی یک صفحه وب باید به کیفیت محتوا، سطح تعامل کاربر، نحوه نمایش وب سایت در موبایل و تعداد و کیفیت لینک ها توجه ویژه ای شود. استفاده استراتژیک از این فاکتورها توانسته سئو را به یک علم تبدیل کند. اما غیر قابل پیش بینی بودن، جنبه هنری نیز به آن بخشیده است.

از مهم ترین فاکتور های که یک مجموعه بازاریابی اینترنتی را به بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ تبدیل می کند ، توانایی در بهینه سازی یا سئو سایت است.

  • بازاریابی محتوا

منظور از بازاریابی محتوا استراتژی مبتنی بر انتشار محتوای مرتبط و ارزشمند برای مخاطبان هدف است. هدف بازاریابی محتوا جذب لیدهایی است که در نهایت به مشتری تبدیل می شوند. اما این کار با تبلیغات سنتی بسیار متفاوت است.

در این شیوه به جای ارائه یک محصول یا خدمت کاملا بدون عیب در قالب های چند رسانه ای، ارزش محصول در قابل مطالب مکتوب به صورت رایگان ارائه می شود. این بسته مکتوب باید هم برای موتورهای جستجو جذاب باشد و هم کاربران را تشویق به اشتراک مطلب و تعامل بیشتر با برند کند.

  • بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی شامل مشارکت فعال مخاطبان است. در این روش افزایش ترافیک و آگاهی از برند با درگیر کردن افراد در بحث های آنلاین اتفاق میافتد.

به این ترتیب شما و مخاطبتان می توانید به یک شناخت دوطرفه از یکدیگر دست پیدا کنید. معمولا خرید و فروش از اهداف اصلی دیجیتال مارکتینگ شبکه های اجتماعی نیست. بلکه این راهی برای شروع گفتگو با مخاطب است.

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

  • تبلیغات native

این نوع از تبلیغات معمولا به عنوان تبلیغات پنهان نیز شناخته می شوند. هدف از تبلیغات بومی کم کردن واکنش های منفی مخاطبان به تبلیغات پرزرق و برق است. بسیاری از مصرف کنندگان تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی را مغرضانه و سرشار از ادعاهای دروغین می دانند.

به همین دلیل معمولا به آن ها اعتماد نمی کنند. اما در تبلیغات بومی از جنبه آگهی بودن موضوع ارائه شده تا حد زیادی کاسته می شود و این جنبه در پوشش های دیگری عرضه خواهد شد.

  • ایمیل مارکتینگ

در این نوع شما یک پیام تبلیغاتی را در قالب ایمیل برای مخاطب خود ارسال کرده و امیدوار هستید که او بر روی ایمیل کلیک کند. در این شیوه بازاریابی معمولا جذب مخاطب بسیار دشوار است.

زیرا تعداد افرادی که بر روی یک ایمیل تبلیغاتی کلیک می کنند، بسیار اندک است. بااین حال شما می توانید با شخصی سازی ایمیل ها و ادغام ایمیل های تبلیغاتی و معاملاتی، احتمال موفقیت خود را در این کمپین ها افزایش دهید.

بازاریابی دیجیتال چه چیزی نیست؟

بازاریابی دیجیتال یک هزارتوی بسیار گسترده است که هرکسی ممکن است مسیر را در آن اشتباه رفته و نهایتا به بن بست برسد. تنها راه رسیدن به موفقیت با استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، شناختت درست بایدها و نبایدهای این مسیر است.

به علاوه شما می توانید با شناخت مواردی که در دسته بازاریابی دیجیتال قرار نمی گیرند، مسیر درست را انتخاب کرده و گزینه های انتخابی خود را محدودتر کنید.

  • بازاریابی دیجیتال تنها مختص دنیای آنلاین نیست.

دیجیتال مارکتینگ درواقع هر شکلی از محصولات و خدمات بازاریابی را در دستگاه های الکترونیکی در بر می گیرد. همان طور که دیده می شود در ین تعریف هیچ ردپایی از موتورهای جستجو یا فضاهای آنلاین وجود ندارد. بنابراین بازاریابی دیجیتال می تواند هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین انجام شود.

بازاریابی از طریق تبلیغات رادیویی، تلویزیونی و تلفنی نیز از جنبه های دیگر دیجیتال مارکتینگ هستند. اما امروزه بازوی مربوط به دیجیتال مارکتینگ در فضای آنلاین، به طور قابل توجهی قدرت گرفته و بر این دنیا حکمرانی می کند.

  • دیجیتال مارکتینگ یک روش مشخص نیست.

دنیای دیجیتال مارکتینگ روزبه روز در حال پیشرفت است. برنامه های جدید هرروز رونمایی شده و کاربران به دنبال تجربه های جدید هستند. بنابراین برای رسیدن به موفقیت در این دنیا یک نسخه کلی وجود ندارد.

شما باید در هر زمان نه تنها به ابزارهای پرکاربرد در همان زمان آشنایی داشته باشید، بلکه باید ابزارهای موفق آینده را نیز بشناسید و برای استفاده از آن ها برنامه ریزی کنید.

دیجیتال مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

  • بازاریابی دیجیتال از تفاوت فرهنگ ها غافل نیست.

مهم ترین نکته در دیجیتال مارکتینگ، اثرگذاری بر روی مخاطب هدف با استفاده از شیوه های درست است. شما باید با زیروبم فرهنگ مخاطبان هدف خود آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین راه را برای جذب مخاطب پیدا کنید.

به عنوان مثال تجربه نشان داده که واکنش شهروندان انگلیسی و آمریکایی به ایمیل های حاوی الفاظ نسبتا نامناسب متفاوت است. اگر موضوع ایمیل حاوی یک کلمه شیطنت آمیز باشد، احتمال باز شدن ایمیل در انگلیس ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند.

این آمار در امریکا برابر ۱۷ درصد است. بنابراین شناخت درست فرهنگ می تواند مسیر شما را برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ هموارتر کند.

  • بازاریابی دیجیتال بدون اشخاص حرفه ای موفقیت آمیز نیست.

پیش از شروع کمپین های بازاریابی دیجیتال باید زمان و انرژی کافی را برای گرد هم آوردن یک تیم حرفه ای صرف کنید. به این ترتیب دیگر نیازی نیست که زمان و هزینه بیشتری را صرف آزمون و خطای یک تیم کم تجربه و بدون دانش بازاریابی کنید.

برای پیدا کردن بهترین و حرفه ای ترین افراد باید فهرستی از سوالات را آماده کنید که با استفاده از آن بتوانید به مشخصات کامل تری از برنامه شخص برای رسیدن به موفقیت در کمپین ها پی ببرید.

سخن پایانی

در بازاریابی دیجیتال می توان از ابزارهای مختلفی مانند کامپیوتر، تلفن، تلویزیون، رادیو و دیگر دستگاه های الکترونیکی استفاده کرد. اما به دلیل اینکه تقریبا ۹۰ درصد افراد در دنیای امروز بیشتر وقت خود را در فضای اینترنت می گذرانند، روی آنلاین بازاریابی دیجیتال بیشتر از سایر جنبه ها خود را نشان داده است.

ما در این مقاله درباره اینکه دیجیتال مارکتینگ چه چیزی نیست و چه چیزی هست صحبت کردیم. دیجیتال مارکتینگ هنر و دانش استفاده از پتانسیل دستگاه های الکترونیکی برای انتقال یک پیام تبلیغاتی و بررسی تاثیر آن بر روی مخاطب است. استفاده از تجربه یک آژانس دیجیتال مارکتینگ در کنار شناخت ابزارهای آن می تواند به شما در چیدن یک استراتژی موفق بازاریابی و جذب مخاطب کمک شایانی کند.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x