افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) چیست؟

فهرست مطالب

افیلیت مارکتینگ یا Affiliate Marketing چیست؟ و چه مزیت هایی دارد؟ گسترش اینترنت در سرتاسر جهان باعث به وجود آمدن شغل ها و روش های درآمدی جذابی شده است. برخلاف گذشته های دور که تصور مردم در این بود که برای پول درآوردن باید مسیرهای دشوار را طی کرد و به دنبال شغل های سخت تر قدم برداشت، در دنیای حاضر این ایده های جذاب و تفکر است که می تواند پول ساز باشد.

پولدار شدن در قرن جدید بیشتر از اینکه به ماهیچه های دست و پا ارتباط داشته باشد، ماهیچه های مغزی قوی ترین نیاز خواهد داشت. یکی از بهترین ایده هایی که می تواند با کمترین هزینه، درآمدهای قابل توجهی را برای کاربران امروزی به دنبال داشته باشد، افیلیت مارکتینگ است.

خیلی ها از آن فراری هستند و معتقدند که روش منسوخ شده ای است. برخی هم معتقدند که نمی توان با استفاده از آن به درآمدهای قابل توجه دست یافت. اما ما به شما می گوییم که دلیل اصلی چنین تصوراتی در درجه اول نداشتن اطلاعات کافی و درست درباره افیلیت مارکتینگ و در درجه دوم مشاوره های اشتباهی است که در این باره ارائه می شود.

در این مقاله با آشنایی کامل با این روش درآمدزایی و کسب و کار، علاوه بر این که به درک روشنی از آن خواهید رسید، می توانید خود را برای ورود به یک کسب و کار فوق العاده پول ساز و کم هزینه آماده کنید.

افیلیت مارکتینگ چیست؟ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

Affiliate Marketing چیست؟

یکی از مهم ترین فاکتورهای شغل هایی که به واسطه گسترش اینترنت به وجود آمده اند، درآمد بسیار بالا در کنار هزینه های بسیار معقول و اندک است. افیلیت کسب و کاری است که دقیقاً با همین ویژگی ها گسترش پیدا کرده است. اگر بخواهیم به صورت تحت الفظی عبارت Affiliate Marketing را ترجمه کنیم، به عبارت بازاریابی وابسته خواهیم رسید که خیلی برای آن رواج نداشته و کاربران معمولاً این روش کسب و کار را با همان عنوان انگلیسی آن یعنی افیلیت مارکتینگ می شناسند.

افیلیت مارکتینگ به عنوان یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ، یک روش کسب درآمدی است که شما در آن با تبلیغ و معرفی محصولات سایر شرکت ها، برای آنها مشتری جذب کرده و از فروش صورت گرفته درصدی از سود را به عنوان کمیسیون و دستمزد دریافت می کنید. کاری که در گذشته و بدون استفاده از اینترنت نیز با عناوین مانند بازاریابی یا کارشناس فروش حضوری در بازار ایران شناخته شده است.

البته این تعریف یک تعریف خیلی سطحی از این کسب و کار است و برای درک عمیق آن لازم است تا ساز و کار کامل اجرایی نمودن آن را با شما در میان بگذاریم.

انواع افیلیت مارکتینگ

در بند قبلی سعی کردیم تا خیلی ساده به بررسی پاسخ سؤال Affiliate Marketing چیست؟ بپردازیم. اما این پرسش هنوز به صورت کامل پاسخ داده نشده است. برای اینکه بهتر از همیشه این کسب و کار را بشناسید، لازم است تا برخی از انواع آن را معرفی کنیم. با تعریفی که در بند قبل ارائه دادیم، استفاده از هر روشی حتی بازاریابی حضوری را نیز می توان به نوعی افیلیت مارکتینگ معرفی کرد.

انواع این کسب و کار بیشتر به تکنیک هایی اشاره دارند که برای تبلیغ و معرفی محصولات شرکت های اصلی از آن استفاده می شود. این انواع به شرح زیر هستند:

 • شبکه های اجتماعی

یکی از بهترین روش های کم دردسر و با درآمد بالا برای اجرای افیلیت مارکتینگ، استفاده از شبکه های اجتماعی است.

شما می توانید از طریق فیس بوک، اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب مخاطبین را با تولید محتوای جذاب به صفحه تان بکشانید و سپس در ازای خرید آن ها از لینک مورد نظر شما، در آمد کسب کنید.

شبکه های اجتماعی در افیلیت مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

 • ایمیل مارکتینگ

هر چند این روش یک کسب و کار مستقل برای بسیاری از شرکت ها برای معرفی محصولات است، اما هر کسی می تواند از این ایده برای افیلیت نیز استفاده نماید. در آن شما محصولات شرکت مادر را با استفاده از ابزار ایمیل به مشتریان معرفی می کنید.

 • سایت معرفی محصولات

در این سایت ها شما می توانید به ارائه اطلاعاتی برای شناخت هر چه بهتر محصولات مختلف اقدام کرده و در انتهای مقاله ها لینک های خرید محصول را برای خرید از شرکت مادر در نظر بگیرید.

 • وبلاگ نویسی

تولید محتوا متنی بلاگ نیز می تواند یکی از تکنیک های جذاب برای معرفی محصول و افیلیت باشد.

 • تبلیغات در سایت های پربازدید

این روش ممکن است نیاز به پرداخت هزینه های بیشتری نسبت به تکنیک های قبلی برای افیلیت مارکتینگ باشد اما در همان شروع درآمدهای قابل توجهی را نیز برای کاربران ایجاد خواهد کرد. شما می توانید لینک افیلیت یک محصول را در سایت های پربازدید تبلیغ نموده و از خریدهای صورت گرفته کمیسیون دریافت کنید.

چگونه یک کمپین افیلیت مارکتینگ اجرا کنیم؟

برای اینکه یک کسب و کار جدید آغاز کنید، ابتدا باید با مراحل انجام آن و همچنین شرایط لازم با آن آشنا باشید. برای این منظور در این بخش مراحل اجرای Affiliate Marketing را با هم مرور می کنیم.

البته باید دقت کنید که انتخاب تکنیک مورد علاقه می تواند این مراحل را برای شما کمی تغییر دهد. با این حال به صورت کلی از مراحل زیر می توانید برای به اجرا در آوردن یک پروژه افیلیت استفاده نمایید.

افیلیت مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

قدم اول: انتخاب پلتفرم

در قدم اول شما باید پلتفرم مورد نظر برای اجرای افیلیت را انتخاب کنید. فیس بوک، اینستاگرام، سایت اینترنتی، تلگرام، یوتیوب یا حتی تبلیغات آزاد در سایت های پربازدید می تواند پلتفرم های مناسبی برای این منظور باشند.

بسته به اینکه در کدام یک حرفه ای هستید و یا در چه سطح می خواهید کسب و کار خود را گسترش دهید، یکی از این پلتفرم ها را انتخاب کنید.

قدم دوم: فیلد کاری خود را مشخص نمایید.

شما در حال راه اندازی یک مغازه اینترنتی هستید که قرار است محصولات آن را شرکت های دیگری تأمین نمایند. در مغازه اینترنتی خود چه محصولاتی می فروشید؟ دقت کنید که پاسخ این سؤال نباید از جون مرغ تا شیر آدمیزاد باشد.

رقابت در سئو و دیجیتال مارکتینگ در اینترنت بسیار بالا است و شما برای شروع نمی توانید در انبوهی از کلمات کلیدی کسب و کار موفقی داشته باشید. عدم موفقیت در گام های اول نیز می تواند باعث دلسردی شما شده و شرایط بسیار پیچیده ای را برای شما ایجاد نماید. به همین دلیل توصیه می کنیم که در این مرحله از اجرای افیلیت مارکتینگ محصولات مشخص و محدودی را انتخاب نمایید.

قدم سوم: فروشگاه مادر یا فروشگاه های مادر را انتخاب کنید.

شما مجبور به تبلیغ محصولات یک فروشگاه خاص نیستید اما لازم است در انتخاب فروشگاه اصلی دقت زیادی کنید. فروشگاه مورد نظر هم باید شرایط افیلیت مارکتینگ خوبی را در اختیار شما قرار دهد و هم دارای اعتبار و شرایط خوبی در اینترنت باشد که کاربران آن را به عنوان یک فروشگاه معتبر قبول داشته باشند.

قدم چهارم: تولید محتوا پادشاه است.

در این مرحله باید دست به تولید محتوای منحصر به فرد و جذاب بزنید تا کاربران ترغیب به خرید شوند. دقت کنید که محتوای شما حتی می تواند با خود فروشگاه اصلی نیز رقابت کند.

قدم پنجم: از روش های مختلف جذب ترافیک استفاده کنید.

تبلیغات پولی، تبلیغات رایگان، لینک سازی خارجی، رپورتاژ و روش های این چنینی در این مرحله از اجرای افیلیت مارکتینگ باید به کار گرفته شوند تا کاربران بیشتری با سایت و یا پلتفرم شما آشنا شوند.

قدم ششم: روش های سئو و دیجیتال مارکتینگ را به کار بگیرید.

حالا نوبت به استفاده از تکنیک های سئو و دیجیتال مارکتینگ می رسد. برای این منظور حتی می توانید مشاوره های تخصصی دریافت کنید.

Affiliate Marketing چه مزیت هایی دارد؟

مهم ترین مزیت هایی که در این کسب و کار در اختیار خواهید داشت به شرح زیر است:

 • شروع یک کسب و کار پردرآمد با کمترین هزینه ها
 • امکان استفاده از محصولات چندین فروشگاه به صورت هم زمان
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه های جانبی مانند مالیات، انبارداری، ارسال و بسته بندی محصولات و …
 • عدم نیاز به گارانتی محصولات و همچنین رسیدگی به شکایت ها و سؤالات خریداران
 • بهره وری سریع و آسان
 • امکان اجرا بدون نیاز به دفتر
 • عدم نیاز به وقت خیلی زیاد بعد از گذشت مراحل اولیه

Affiliate Marketing | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

مثال هایی برای افیلیت مارکتینگ

آمازون، EBay و فروشگاه های اینترنتی برند دنیا از جمله مثال های بسیار عالی برای Affiliate Marketing هستند که حتی برخی از ایرانی ها نیز از داخل ایران با ترفندهایی در حال استفاده از این خدمات آنها بوده و شرایط کسب درآمد از آنها را پیدا کرده اند. در ایران نیز شما می توانید از سایت های مختلفی این خدمات را دریافت نموده و از آن استفاده کنید. پررنگ ترین مثال ایرانی برای افیلیت مارکتینگ سایت دیجی کالا است که کاربران خود را به درآمدهای تا ۵۰ میلیون تومانی در هر ماه نیز رسانده است.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x