چرا اینفلوئنسر مارکتینگ

چرا اینفلوئنسر مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن
فهرست مطالب

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چرا این روش بازاریابی در دنیای امروز این قدر محبوب و معروف شده است؟ جذاب ترین پدیده امروز جهان در حال حاضر شبکه های اجتماعی هستند. هر روز خبرهای جدید و رکوردهای جدیدی از این شبکه ها به گوش می رسد. تعداد کاربران این شبکه ها روز به روز در حال افزایش است و در حال حاضر افرادی در این شبکه ها داریم که بیش از ۳۵۰ میلیون نفر دنبال کننده دارند.

تصور کنید که شما با سایر روش های مارکتینگ و بازاریابی قصد معرفی خدمات و محصولات خود را داشته باشید. چه بازاری می تواند در کمتر از چند ساعت محصولات و خدمات شما را به این میزان دنبال کننده معرفی نماید؟

با به روی کار آمدن پدیده های جدید مانند شبکه های اجتماعی شاهد به روی کار آمدن روش های جدید در بازاریابی و مارکتینگ هستیم. این شبکه ها تأثیر بسیار زیادی در کمپین های تبلیغاتی گذاشته اند که بارزترین تأثیر آنها را می توان در اینفلوئنسر مارکتینگ مشاهده کرد.

در ادامه با جزئیات هر چه بیشتر این روش بازاریابی آشنا خواهید شد. در انتها شما می توانید روش کار با یکی از جذاب ترین و عالی ترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ در دنیای امروز را نیز درک کرده و رونق خوبی برای کسب و کار خود نیز ایجاد نمایید.

Influencer marketing چیست و چه اهمیتی دارد؟

Influencer marketing چیست | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

برای پاسخ به پرسش Influencer Marketing چیست ترجمه تحت الفظی این عبارت می تواند قدم اول باشد. بازاریابی تأثیرگذار اصطلاحی است که در زبان فارسی برای اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می گردد. برای اینکه مفهوم این روش بازاریابی را بهتر درک کنید، لازم است تا در درجه اول با اینفلوئنسر ها آشنا شده و روش های همکاری با این افراد را نیز بدانید.

اینفلوئنسر عبارتی است که بیشتر برای افراد محبوب با تعداد فالوور و دنبال کننده بالا در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و … به کار می رود. البته یک فرد ممکن است حتی بدون داشتن هیچ شبکه اجتماعی نیز به عنوان اینفلوئنسر شناخته شود.

برای مثال یک بازیگر محبوب را در نظر بگیرید. این دست از افراد معمولاً طرفداران زیادی داشته و افراد زیادی با شنیدن صحبت های آنها ممکن است اقدام به استفاده از خدمات و محصولات مختلف نمایند.

استفاده از قدرت جذابیت اینفلوئنسر ها و برگزاری کمپین های تبلیغاتی با استفاده از قدرت شبکه های اجتماعی این دسته از افراد منجر به ابداع روش جدیدی در بازاریابی با عنوان Influencer Marketing شده است.

این روش بازاریابی که شباهت های زیادی به بازاریابی ویروسی نیز وایرال مارکتینگ نیز دارد، روشی فوق العاده مؤثر و با تأثیر آنی است که می تواند در مدت کوتاهی هر کسب و کاری را از این رو به آن رو کند. قابلیتی که در کمتر روش مارکتینگ دیگری می توان با این قدر مشاهده نمود.

شنیدن تبلیغ یک محصول از زبان یک بازیگر محبوب در یک برنامه تبلیغاتی، تبلیغ یک کمپین و محصول در پیج های اینستاگرامی با میلیون ها دنبال کننده و به صورت کلی استفاده از محبوبیت این دسته از افراد با عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ شناخته می شود.

بررسی دسته های مختلف اینفلوئنسر ها

سعی کردیم تا به زبان ساده پاسخ سؤال Influencer Marketing چیست را برای شما تبیین کنیم. اما برای اینکه اهمیت و جذابیت استفاده از این روش بازاریابی را در بازار امروز بهتر درک کنید، لازم است تا کمی شما را با شگفتی های این چنین افرادی بیشتر آشنا کنیم. در بند قبل اشاره مختصری به تعریف اینفلوئنسر ها داشتیم.

دقت کنید که لزوماً این دست افراد یک بازیگر محبوب یا یک بازیکن فوتبال نامی نیستند. برخی از اینفلوئنسر ها در دنیای واقعی اصلی هیچ آوازه ای نداشته و تنها به جهت نوع فعالیتی که در شبکه های اجتماعی داشته اند، محبوب و معرف شده و به این عنوان نائل آمده اند. برای مثال می توان به برخی از افراد که کلیپ های خاصی می سازند اشاره نمود.

اینفلوئنسر ها بسته به تعداد افراد دنبال کننده محبوبیت مختلفی دارند. مسلماً هر چقدر محبوبیت یک فرد بیشتر باشد، سرمایه گذاری برای بازاریابی از طرف وی نیز تأثیر بیشتری روی کسب و کارها خواهد داشت. از این رو این دست از افراد با توجه به تعداد دنبال کننده به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

با توجه به اینکه اینفلوئنسر مارکتینگ می توانند بسته به میزان دنبال کننده های اینفلوئنسر تأثیرات متفاوتی در کمپین های تبلیغاتی ایجاد نماید، لازم است تا ابتدا هر یک از این دسته ها را با هم مرور کنیم.

بررسی دسته های مختلف اینفلوئنسر ها | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

نانو اینفلوئنسر ها ( Nano Influencer )

اولین دسته از اینفلوئنسر ها با عنوان نان اینفلوئنسر شناخته می شوند. این دسته از افراد معمولاً دنبال کننده های خیلی زیادی نداشته و نهایت دنبال کننده های آنها به ۱۰۰۰۰ نفر می رسد. محبوبیت این دست از افراد معمولاً در شبکه های محلی و در یک اجتماع خاص است.

برای مثال برای دنبال کنندگان یک موضوع خاص ممکن است این دست از افراد جذابیت های زیادی داشته باشند. کم بودن تعداد دنبال کننده این دسته از افراد به این معنی نیست که در کمپین های تبلیغاتی و اینفلوئنسر مارکتینگ هیچ کاربردی نداشته باشند.

این دسته بندی نیز کارکرد خاص خود را دارد. برای بهینه کردن هزینه ها و یا پیدا کردن مشتریان بالقوه می توان چنین پیج هایی را نیز در لیست کمپین های تبلیغاتی قرار داد.

میکرو اینفلوئنسر ها ( Micro Influencer )

دومین دسته میکرو اینفلوئنسر ها هستند. این دسته به افرادی اطلاق می شود که ۱۰ تا ۴۰ هزار نفر دنبال کننده دارند.

هنوز دو دسته بزرگتر از این دسته نیز وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. اما جالب است بدانید که میکرو اینفلوئنسر ها می توانند از تأثیرگذارترین افراد در کمپین های تبلیغاتی مربوط به اینفلوئنسر مارکتینگ باشند. این موضوع بیشتر به دلیل بالا بودن میزان Engagement این افراد است.

دنبال کنندگان چنین افرادی معمولاً اعتقاد خاصی به فرد دنبال شوند داشته و تأثیرپذیری از این دسته از اینفلوئنسر ها بسیار زیاد است. از این رو قرار گرفتن آنها در کمپین های تبلیغاتی می تواند تا چند برابر تأثیر اینفلوئنسر مارکتینگ را برای شما افزایش دهد.

ماکرو اینفلوئنسر ها ( Macro Influencer )

دسته سوم اینفلوئسنرهایی هستند که ۱۰۰ هزار تا ۱ میلیون فالوور و دنبال کننده دارند. همکاری با این دسته از افراد در Influencer Marketing نسبت به دو مورد قبلی هزینه های بیشتری برای تبلیغات روی دست شما باقی می گذارد اما نسبت به دسته آخر هزینه های مربوط به آنها کمتر است.

البته که معرفی یک محصول به این حجم از دنبال کننده آن هم در مدتی کوتاه احتمالاً ارزش چنین هزینه ای را نیز به راحتی دارد. البته باید در تبیین استراتژی خود در اینفلوئنسر مارکتینگ کمی دقت کرده و بهترین گزینه ها را مانند یک پازل در کنار هم بچینید.

مگا اینفلوئنسر ها ( Mega Influencer )

مگا علامت بزرگترین دسته اینفلوئنسر ها در اینستاگرام است که به افرادی با بیش از ۱ میلیون دنبال کننده اطلاق می شود. این دسته هر چند تعداد دنبال کننده بیشتری دارد، اما ممکن است هدفمندی تبلیغات شما را کمی زیر سؤال ببرد.

زیرا دنبال کنندگان در چنین سطح وسیعی معمولاً هم از نظر سنی، هم جنسیتی و هم سایر پارامترها در طیف وسیعی قرار دارند و اصلاً ممکن است درصد بالایی از آنها شرایط تبدیل شدن به مشتری برای شما را نداشته باشند. اما با این حال این دسته نیز تأثیرات خاص خود را داشته و در جای خود می توان از آنها نیز در اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده نمود.

راز موفقیت در کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ

 کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

اگر درصدد راه اندازی یک کمپین Influencer Marketing هستید، بهتر است قبل از هر چیزی یک برنامه ریزی مشخص برای آن داشته باشید. هر چند این روش تبلیغاتی بسیار تأثیرگذار است، اما در صورت عدم دقت ممکن است چیزی جز هزینه اضافی روی دست شما باقی بگذارد.

برای مثال در همان قدم اول برنامه ریزی برای انتخاب اینفلوئنسر های مناسب برای کسب و کار می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشید. دقت کنید که هر فرد مشهوری اینفلوئنسر نیست و هر اینفلوئنسری هم نمی تواند تأثیر لازم را روی کسب و کار شما ایجاد نماید.

در حال حاضر در سطح جهان نمونه های بسیار زیاد موفقی از Influencer Marketing سراغ داریم. مانند:

  • ابتکار سایت آمازون
  • کمپین برند آدیداس
  • ابتکار مجموعه هتل های Choice

از جمله کمپین های بسیار موفقی هستند که تأثیرات شگرفی را نیز در این کسب و کارها ایجاد نموده اند. شما نیز می توانید یکی از کمپین های موفق اینفلوئنسر مارکتینگ را در اختیار داشته باشید.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x