بالاخره مارکتینگ یعنی چه ؟!

بالاخره مارکتینگ یعنی چه ؟! | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن
فهرست مطالب

زمانی که تصمیم به شروع یک کسب و کار می گیرید، کلمات جدیدی را خواهید شنید که ممکن است با معنای هیچ یک از آن ها به طور کامل آشنایی نداشته باشید. آشنا نبودن با مفاهیم کلی در تجارت می توانید ضربه بزرگی را به کسب و کار شما وارد کند. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم که پاسخی را برای سوال مارکتینگ چیست ارائه دهیم. یک رکن اساسی در رسیدن به موفقیت در بازار کسب و کار که هرکسی در شروع کار خود به نیروی محرکه آن نیازمند است.

یک پاسخ کوتاه به سوال مارکتینگ چیست

مارکتینگ یک روند برای جلب مشتری است که می تواند مشتریان بالقوه شما را به سمت خدمات و محصولاتتان جذب کند. کلمه کلیدی در پاسخ به سوال مارکتینگ چیست ” روند ” است. این روند دربرگیرنده تحقیق، تبلیغ، فروش و توزیع خدمات یا محصولات شما است.

مارکتینگ رشته ای است که رفتار مشتری ها و بازار مصرف کننده را مورد بررسی قرار می دهد. به این ترتیب می تواند استراتژی هایی را برای جذب و حفظ مشتری، ارضای خواسته ها و نیازهای آن ها و ایجاد وفاداری به برند تدوین کند.

پایه های اساسی در مارکتینگ

بیشتر مردم نمی دانند که مارکتینگ چیست و معمولا آن را به عنوان فروش یا تبلیغ تعریف می کنند. هرچند این تعاریف اشتباه نیستند، اما نمی توانند مفهوم مارکتینگ را به طور کامل در برمیگیرند.

مارکتینگ چیست | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

فروش و تبلیغ تنها بخش هایی از بازاریابی یا مارکتینگ هستند. این در حالی است که مارکتینگ یک دنیای گسترده شامل توزیع محصول، طراحی و ایجاد ابزارهای ارائه و معرفی محصول، طراحی و ایجاد محتواهای تبلیغاتی در بسترهای مختلف، انجام تحقیقات بر روی بازار و ایجاد بازار هدف است. این ساختمان عظیم بر روی چهار پایه بنا شده است:

۱.‌ محصول یا خدمت

داشتن محصول برای آغاز روند مارکتینگ، کلیدی است و به عنوان ریشه اصلی در بازاریابی شناخته می شود. به عبارت بهتر در پاسخ به این سوال که هدف مارکتینگ چیست باید بگوییم که هدف ارائه، معرفی و نهایتا فروش محصول است.

یک محصول می تواند هر چیزی باشد که یک شرکت برای تامین یکی از نیازهای مصرف کنندگان ارائه می دهد. بنابراین نخستین گام در اجرای استراتژی های مارکتینگ، مشخص کردن محصولات و ویژگی های اصلی آن ها است.

۲. محل عرضه محصولات

فرقی نمی کند که شما محصولات خود را در قالب یک فروشگاه اینترنتی ارائه می دهید یا به صورت حضوری نیز به مشتریان خود خدمت رسانی می کنید.

در هر صورت باید یک مقر اصلی را برای جلب اعتماد مشتریان معرفی کنید. این مقر می تواند در قالب یک سایت و فروشگاه اینترنتی ظاهر شود و یا می تواند مجموعه گسترده ای از فروشگاه های زنجیره ای در سرتاسر یک شهر یا کشور باشد. به این ترتیب مشتریان می توانند به راحتی به محصولات شما دسترسی داشته و تجربه خوبی را از تعامل با شما داشته باشند.

۳. قیمت

نحوه قیمت گذاری محصولات و خدمات، یک بخش مهم در استراتژی های مارکتینگ است. این عامل می تواند بسیاری از موارد دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهید. به عنوان مثال در زمان قیمت گذاری بر روی محصولات و خدمات باید به خوبی بازار هدف خود را بشناسید.

شما باید بدانید که می خواهید خود را به چه کسانی معرفی کنید و قدرت خرید آن ها چقدر است. از سوی دیگر در زمان قیمت گذاری باید اهداف مالی شرکت را نیز در نظر گرفته و روند مارکتینگ در شرکت های رقیب را دنبال کنید.

۴. ترویج محصولات

کلیه اقداماتی که در طی فرایند مارکتینگ انجام می شوند، نهایتا به دنبال عرضه محصول در سطح گسترده هستند. استراتژی های مارکتینگ تلاش می کنند تا مزایا و ویژگی های مثبت یک محصول را در سطح گسترده ای منتشر کرده و به این ترتیب فروش را افزایش دهند.

مارکتینگ چه کاری را برای کسب و کار شما انجام می دهد؟

بسیاری از افراد نمی دانند که مزیت های مارکتینگ چیست و شیوه های مختلف بازاریابی تا چه حد می توانند بر روی کسب وکار آن ها تاثیر بگذارند. بازاریابی می تواند به روش های بی شماری به رشد تجارت شما کمک کند. در ادامه به چند مورد از مهم ترین تاثیرات مارکتینگ در کسب و کار اشاره می کنیم.

مزیت های مارکتینگ چیست | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

۱. بالا بردن سطح آگاهی از برند

یکی از مهم ترین اهداف در ابتدای کار یک کسب و کار، آشنا کردم مشتریان با نام تجاری است. آگاهی از برند باعث می شود که افراد مختلف با خدمات و محصولات شما آشنا شوند.

در نتیجه مشتریانی که به برند شما اعتماد کرده اند، تبدیل به مشتریان وفادار شما خواهند شد. در نتیجه شما یک شبکه از مشتریان وفادار خواهید داشت که می توانند در جذب مشتری های جدید برای فروشگاه شما، قوی تر از هر استراتژی و شبکه بازاریابی عمل کنند. به این ترتیب می توانید در ذهن مخاطبان خود ماندگار شوید.

۲. ایجاد ترافیک

هرچه تعداد بازدیدکنندگان سایت شما افزایش پیدا کند، تعداد مشتریان بالقوه شما نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه این موضوع می تواند بر روی فروش شما نیز تاثیر مثبتی گذاشته و آن را به طور قابل توجهی افزایش دهد. بنابراین یکی از اهداف اصلی مارکتینگ، کمک به شما در افزایش بازدید و جذب ترافیک است.

۳. افزایش درآمد

اگر از یک متخصص بازاریابی بپرسید که مهم ترین ابزارها برای افزایش فروش در مارکتینگ چیست می تواند فهرست بلند بالایی از ابزارها را برای شما ارائه دهد. استفاده از همه این ابزارها با در نظر گرفتن استراتژی بازاریابی شما برای رسیدن به موفقیت الزامی است.

ابزاری مانند آزمایش A / B می تواند به شما در شناخت بهتر سلایق مخاطب و تعیین بهترین استراتژی کمک کند. همچنین سئو سایت، کمپین های ایمیلی و بهینه سازی وب سایت از دیگر ابزارهایی هستند که هرکدام می توانند به نوعی در افزایش فروش شما تاثیرگذار باشند.

۴. اعتمادسازی به برند

ایجاد سطح بالایی از اعتماد به نام تجاری شما، باعث جذب مشتریان وفادار و انجام خریدهای مکرر می شود. به این ترتیب نه تنها می توانید درآمد خود را از طریق فروش افزایش دهید، بلکه می توانید از ابزارهای مهم دیگری مانند اینترنت و تبلیغات دهان به دهان برای رشد بیشتر در این فضا به طور بهینه استفاده کنید.

تبلیغات دهان به دهان یکی از موثرترین شیوه های مارکتینگ است.

۵. ارزیابی نتایج

شرط استفاده درست از ابزارهای مارکتینگ این است که به طور مداوم میزان رسیدن به موفقیت را با استفاده از یک ابزار خاص رصد کنید. به عبارت بهتر یکی از بزرگ ترین مزیت های مارکتینگ این است که هیچ گاه فرایند رو به رشد آن متوقف نخواهد شد.

زیرا شما می توانید در هر لحظه تاثیر یک تغییر، هرچند بسیار کوچک را بر روی مخاطبان مورد بررسی قرار دهید. به این ترتیب می توانید استراتژی های خود را به طور مداوم بهینه کرده و همواره آن ها را در مسیر رشد نگه دارید.

انواع مارکتینگ چیست؟

برخلاف تصور برخی افراد، بازاریابی تنها یک استراتژی واحد نیست؛ بلکه ترکیبی از تکنیک ها و تاکتیک های مختلف است. اما ضروری ترین استراتژی مارکتینگ چیست و چگونه می توان از آن برای رسیدن به موفقیت استفاده کرد؟

  • نقشه راه مارکتینگ

نقشه راه مارکتینگ می تواند به شما در برداشتن قدم های اولیه کمک ویژه ای کند. در این مسیر شما خواهید فهمید که منظور از استراتژی مارکتینگ چیست و چرا شما باید آن را طراحی کنید. همچنین می توانید کلیدهای ایجاد یک استراتژی قوی را تشخیص داده و برای رسیدن یک شرکت به اهداف تعریف شده خود برنامه ریزی کنید.

  • بازاریابی دیجیتال

یکی از رایج ترین استراتژی های مارکتینگ در دنیای امروز، دیجیتال مارکتینگ است. این شیوه بازاریابی تنها بر روی ایجاد یک استراتژی در محیط های دیجیتال مانند اینترنت، کامپیوتر و گوشی تمرکز دارد و توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ انجام می شود.

دیجیتال مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

  • بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم یک کمپین مبتنی بر ارتباط مستقیم و دوطرفه است. این کمپین بر روی مخاطبان خاص تمرکز می کند.

  • بازاریابی موبایل

بازاریابی موبایلی یک مفهوم گسترده است که تمامی اقدامات بازاریابی منحصر به برنامه ها و سیستم عامل های موبایل را در بر می گیرد.

سخن پایانی

دنیای مارکتینگ بسیار گسترده است و جنبه های مختلفی از کسب و کار را تحت تاثیر قرار می دهد. اما برای موفقیت باید در ابتدای مسیر بدانیم که مارکتینگ چیست و چگونه می توان از ابزارهای مختلف آن استفاده کرد.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x