همه آنچه درباره بازاریابی موبایلی باید بدانید

مراحل پیاده سازی موبایل مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن
فهرست مطالب

موبایل در حال حاضر تبدیل به محبوب ترین دستگاه میان نسل بشر شده است. در تحقیقات انجام گرفته مشخص شد که بیش از ۸۰ درصد افرادی که از اینترنت استفاده می نمایند، از موبایل بهره می برند. این موضوع به وضوح اهمیت استفاده از آن را مشخص می نماید. از این رو پیدایش تکنیک های با عنوان موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایلی خیلی هم چیز عجیبی نیست و اگر چنین تکنیک هایی برای بازاریابی در بازار تجارت امروز به وجود نیاید، باید به سیستم بازاریابی جهانی شک کرد.

جالب است که کسانی که کسب و کار خود را از این تکنیک ها دریغ کنند، به زودی مجبور به پرداخت هزینه های چند برابری برای جبران مافات خواهند شد. در حال حاضر در هر کسب و کاری لازم است تا تمهیدات لازم برای حضور در پلتفرم موبایلی نیز انجام گردد. در غیر این صورت شرایط مناسبی برای رقابت با سایر کسب و کارها وجود نداشته و به زودی شاهد ریزش تعداد دنبال کننده ها نیز خواهید بود.

در این مقاله سعی کرده ایم تا شناخت کافی نسبت به موبایل مارکتینگ یا همان بازاریابی موبایل برای شما ایجاد کنیم. با درک ماهیت این روش بازاریابی می توانید با هزینه های منطقی یکی از بهترین تکنیک های مارکتینگ را برای کسب و کار خود به کار گرفته و خیلی زود شاهد تغییرات جذاب در شرایط کاری خود باشید.

بازاریابی موبایلی چیست؟

بازاریابی موبایلی چیست؟ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

بازاریابی موبایلی چیست و چرا این روش بازاریابی مهم شده است؟ بازاریابی موبایلی یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ است که ی امکان استفاده از آنها در موبایل وجود دارد و برای این دستگاه بهینه سازی شده اند.

از ارسال اس  ام اس گرفته تا بهینه سازی سایت برای موبایل و روش های این چنینی که در ادامه بیشتر به معرفی آنها می پردازیم، همگی از روش ها و تکنیک های مورد استفاده در پلتفرم موبایل برای مارکتینگ می باشند. استفاده از این تکنیک ها باعث می شود تا شما خیلی راحت بتوانید کسب و کار خود را در موبایل به میلیون ها نفر معرفی کنید.

داشتن یک اپلیکیشن موبایلی که توسعه آن تنها یک بار هزینه خواهد داشت، می تواند تا سال ها برای کسب و کار شما مشتریان جدید معرفی نماید.

فرهنگ استفاده از موبایل در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است. در کشور ما برخلاف استانداردهای جهانی، کاربران وقت بسیار زیادی را در طول روز در سایت ها و شبکه های اجتماعی موبایل سپری می نمایند. به همین دلیل معرفی هر کسب و کاری در سیستم موبایلی می تواند شرایط بسیار جذابی را ایجاد کند.

کاربران می توانند با استفاده از مزیت هایی که موبایل در اختیار آنها قرار داده و استفاده از یک تکنیک مناسب برای موبایل مارکتینگ خیلی راحت اقدام به تبلیغات برای طیف گسترده ای از کاربران نموده و به این ترتیب موجبات افزایش فروش و افزایش تعداد کاربران خود را نیز فراهم آورند.

چرا موبایل مارکتینگ مهم است؟

برای اینکه با دلایل اهمیت بازاریابی موبایلی بیشتر آشنا شوید، خیلی راحت می توانید آن را با سایر ابزارها و تکنیک های بازاریابی مقایسه کنید. جالب است که سایر تکنیک های به کار گرفته شده در بازاریابی و مارکتینگ نیز باید به گونه ای برای موبایل بهینه شده باشند.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، اس  ام اس مارکتینگ و ده ها تکنیک دیگر بازاریابی همگی برای اجرایی شدن و دستیابی به هدف اصلی نیاز به بهینه سازی برای موبایل دارند و بدون موبایل نمی توان انتظار خیلی زیادی از آنها داشت.

انواع بازاریابی موبایلی کدام ها هستند؟

انواع بازاریابی موبایلی | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

بازاریابی موبایلی را می توان در ابعاد مختلفی تعریف کرد. در درجه اول باید بدانید که هر تکنیکی که به نوعی برای پیاده سازی آن نیاز به موبایل داشته باشید، به عنوان یک روش بازاریابی موبایلی معرفی می شود.

از این رو اکثر روش های بازاریابی مدرن امروز را به نوعی می توان به عنوان یک روش برای موبایل مارکتینگ معرفی نمود. اما با این حال تکنیک هایی که به صورت حرفه ای در پلتفرم موبایل به عنوان روش بازاریابی استفاده می شوند، به شرح زیر هستند:

 • طراحی وبسایت بهینه شده برای موبایل

در حال حاضر این امکان برای دارندگان وبسایت های اینترنتی وجود دارد تا سایت خود را برای موبایل بهینه نمایند. این مهم باعث می شود تا کاربران خیلی راحت بتوانند کسب و کار خود را برای کاربران موبایلی نیز در دسترس قرار دهند. این مهم باعث می شود تا فرایند کسب مشتری از موبایل خیلی راحت تر شود.

 • بازاریابی اس ام اسی

ارسال اس  ام اس یکی از روش های بازاریابی است که از یکی دو دهه قبل در ایران همه گیر شه و هنوز هم خیلی از شرکت ها از آن استفاده می نمایند. موبایل ها امروزه پر از اس  ام اس های تبلیغاتی است. به دلیل عدم نیاز به استفاده از اینترنت برای کاربر، این روش موبایل مارکتینگ نیز مزیت های خاص خودش را دارد.

 • ایمیل مارکتینگ

ارسال ایمیل نیز یکی از روش های بازاریابی موبایلی است که می توانید با استفاده از یک برنامه ریزی مدون با کمترین هزینه از آن برای پیش برد اهداف تبلیغاتی خود استفاده کنید.

 • بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز یکی از روش های بازاریابی عالی و تأثیرگذار در بازار امروز است. شما می توانید با استفاده از این تکنیک کسب و کار خود را در مدت زمانی کوتاه به میلیون ها کاربر در اینستاگرام، تلگرام، توییتر، لینکدین، یوتیوب و … معرفی کرده و از این طریق تعداد بازدیدکنندگان خود را افزایش دهید.

 • اپلیکیشن های موبایلی

استفاده از اپلیکیشن های موبایلی نیز یکی از بهترین روش ها برای برندسازی و معرفی برند در فضای موبایل است. این روش بازاریابی موبایلی یک روش ماندگار و دائمی است.

روش های دیگری نیز به عنوان موبایل مارکتینگ شناخته می شوند که استفاده از آنها نیز با توجه به شرایط و کیفیت می تواند در دستور کار قرار گیرد.

مراحل پیاده سازی موبایل مارکتینگ

با ماهیت و انواع بازاریابی موبایلی آشنا شده و اکنون می توانید خیلی راحت تر از قبل به پرسش بازاریابی موبایلی چیست پاسخ داده و این روش مارکتینگ را درک کنید. اما چگونه برای پیاده سازی این روش ها اقدام نماییم؟ استفاده از مراحل زیر می تواند شما را در پیاده سازی موبایل مارکتینگ همراهی کند:

 1. در قدم اول باید پرسونای مشتریان موبایلی را انتخاب کرده و به نوعی مخاطبین هدف خود را برگزینید. برای این مرحله می توانید از ابزارهای مختلفی کمک بگیرید. گوگل آنالیتیکس می تواند به عنوان یک ابزار رایگان شما را در این قدم همراهی نماید.
 2. در قدم دوم باید اهداف خود را در موبایل مارکتینگ دسته بندی کرده و برای آنها پله به پله برنامه ریزی کنید.
 3. قدم سوم مربوط به تعیین شاخص های کلیدی سنجش عملکرد (kpi) می باشد.
 4. قدم آخر پیاده سازی موبایل مارکتینگ مربوط به تجزیه و تحلیل داده ها و بهینه سازی هر چه بیشتر آنها است.

مراحل پیاده سازی موبایل مارکتینگ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

شگردهایی برای داشتن بازاریابی موبایلی موفق

اما از چه ترفندها و شگردهایی می توانید برای بالا بردن راندمان موبایل مارکتینگ استفاده کنید؟ این شگردها برای هر کدام از روش ها و انواع بازاریابی موبایلی متفاوت هستند. به صورت کلی اما می توان موارد زیر را برای چنین منظوری در نظر گرفت:

 • تولید محتوای جذاب شگردی است که تقریباً در همه تکنیک های بازاریابی نیاز به استفاده از آن دارید.
 • کوتاه و مختصر نویسی نیز می تواند تعداد مخاطبین شما را افزایش دهد.
 • استفاده از CTA های جذاب نیز یکی دیگر از این شگردها است.
 • مخاطب قرار دادن مستقیم مشتریان را نیز در دستور کار قرار دهید.
 • داشتن تعامل با کاربران می تواند برای برندسازی تأثیر قابل توجهی ایجاد نماید.

 kpi های مورد استفاده برای سنجش بازاریابی موبایلی

در قسمت های قبلی اشاره کردیم که مراحل پیاده سازی موبایل مارکتینگ نیاز به تعیین kpi هایی برای سنجش عملکرد در این روش است. برای اینکه بتوانید در هر لحظه شرایط سیستم بازاریابی خود را درک کرده و دید مناسبی نسبت به آن داشته باشید، لازم است تا این سنجه ها را انتخاب کرده و در هر لحظه تجزیه و تحلیل درستی از آنها داشته باشید. kpi های زیر را می توانید برای این منظور در نظر بگیرید:

 • Engagement یا میزان درگیرسازی کاربران

این شاخص میزان همراهی کاربران را با شما در کمپین تبلیغاتی نشان می دهد.

 • نرخ جذب کاربران جدید

نرخ جذب کاربران جدید نیز پارامتری است که می تواند شما را در سنجش شرایط بازاریابی موبایلی کمک کند.

 • نرخ بازگشت

این نرخ به درصد کاربرانی اشاره دارد که در یک بازه زمانی مشخص با شما همراه می شوند.

همچنین kpi های دیگری نیز وجود دارد که بیشتر بسته به نوع سیستم بازاریابی تعریف می شوند. برای مثال میزان تصاحب یکی از معیارهای سنجش برای بازاریابی ایمیلی است تا بتوانید میزان ایمیل های رسیده به کاربران هدف خود را بسنجید.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x