سئو ( SEO ) چیست ؛ تعریف سئو و انواع آن

چرا بهینه سازی برای موتورهای جستجو (seo) به این اندازه اهمیت دارد؟ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن
فهرست مطالب

بگذارید پاسخ به سوال سئو چیست را با یک مثال برایتان تشریح کنیم؛

فرض کنید شما یک فروشنده تلفن همراه هستید که قصد دارید از “وبسایت” به عنوان یکی از کانال های جدید فروش خود استفاده کنید. اما این تصمیم به تنهایی کمکی به افزایش فروش شما از طریق این کانال نخواهد کرد. شما نیازمند مجموعه اقداماتی هستید که از طریق آن بتوانید بهتر و هدفمند تر دید مخاطبان خود در موتورهای جستجو مثل گوگل قرار بگیرید. به بیان ساده تر زمانی که مشتریان شما به دنبال “گوشی تلفن همراه” در یک موتور جستجو مثل گوگل هستند، شما را در نتایج برتر گوگل مشاهده کنند.

به این مجموعه اقدامات سئو گفته می‌شود. در ادامه قصد داریم تا شما را با تعریف تخصصی سئو و انواع آن بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سئو چیست ؟

سئو یا SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization در به معنی بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو است. اما بهینه سازی موتور جستجو چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

در پاسخ به سوال ، به ساده ترین زبان میتوان گفت که، سئو مجموعه ای از اقداماتی است که در جهت ارتقا یک سایت و برای نمایش بهتر و هدفمندتر آن در نتایج موتورهای جستجو صورت می‌گیرد. هدف این نمایش هدفمند هم در واقع این است که موتورهای جستجو بتوانند پاسخ روشن تری به سوالات جستجو کنندگان خود داشته باشند.

بهینه سازی موتور جستجو، یعنی شما با استفاده از ترفندها و تکنیک های قانونی و معتبر مورد تأیید گوگل، کیفیت محتوای درج شده در وب سایتتان را افزایش داده و رتبه سایت خود را در رقابت با دیگر سایت ها ارتقا دهید. هرچه بهینه سازی شما بهتر انجام شود، امتیازات بالاتر و رتبه های بهتری دریافت خواهید کرد؛ در نتیجه سایت شما جایگاه بهتری را در نتایج گوگل خواهد داشت و این یعنی بازدید بیشتر.

فکر می‌کنیم تا اینجا به اهمیت SEO پی برده باشید.

سئو چگونه کار میکند؟

واقعیت این است که عملکرد موتورهای جستجو در جهت رتبه دهی به وبسایت ها متاثر از فاکتورهای گوناگونی است. اما عملکرد

 سئو یا Seo چیست؟ | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

مزایای سئو چیست؟

  • سئو به وب سایت شما کمک می کند جایگاه برتری را در صفحه اول گوگل اتخاذ کند.
  • کسب امتیازات بالا و مزایای گوگل را برایتان به ارمغان می آورد.
  • سایت شما را به سایتی شناخته شده و پربازدید تبدیل می کند.
  • اگر سایت شما یک سایت خدماتی یا فروشگاهی است، سئو تأثیری شگفت انگیز در افزایش درآمد و فروشتان خواهد داشت.
  • سبب جذب بالای مخاطبین و کاربران می شود.
  • موجب کاهش هزینه های کسب وکارتان می شود.
  • سئو روشی کم هزینه برای تبلیغات آنلاین است.
  • ترافیک سایت را افزایش می دهد.
  •  سئو به شما در کسب اعتبار و برندسازی، کمک شایانی خواهد کرد.

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

برای درک بهتر عبارت بهینه سازی برای موتورهای جستجو ، بیاید اول راجع به چگونگی انجام بهینه سازی و تأثیر سئو بر وب سایت بپردازیم. اصولاً هدف گوگل از رتبه بندی سایت ها و امتیاز به آن ها، همچنین جریمه و مجازات برخی از وب سایت ها، ارائه بهترین خدمات به مخاطبین خود است.

در توضیحات کامل تر باید گفت گوگل دارای ربات هایی با الگوریتم هایی خاص است که به طور مداوم سراسر سایت شما را مورد بررسی قرار می دهند و با توجه به نحوه عملکردتان در بهینه سازی سایت، به شما امتیاز خواهند داد.

سئو یا همان بهینه سازی با استراتژی های متعدد و گوناگونی صورت می گیرد که صدالبته این استراتژی ها باید مورد تأیید گوگل باشند و از قوانین آن تبعیت کنند. اما تأثیرگذارترین بخش سئو، بهینه سازی محتوای متن سایت در رابطه با هدف کاربر است که در ادامه به توضیح اهمیت ویژه آن خواهیم پرداخت.

اهمیت درک هدف کاربر در جستجو

شاید برایتان سؤال شده باشد که منظور ما از عبارت گوگل به دنبال ارائه بهترین خدمات است، چه بوده است؟ باید بگوییم گوگل قصد دارد که به نیاز مخاطبین خود با معرفی سایت هایی با محتوای متن کامل تر، مؤثرتر، دل نشین و خواناتر پاسخی کامل بدهد و آن ها را به خوبی به هدف از جستجویشان برساند.

بنابراین یکی از مهم ترین کارهایی که در سئو باید بر آن متمرکز شوید، تنظیم محتوای متن هایی کارآمد برای وب سایت هاست. توجه داشته باشید که متن شما باید حاوی اطلاعاتی صحیح و معتبر، خوانا و قابل فهم باشد به گونه ای که افراد پس از مطالعه آن به هدف خود از جستجو دست یافته باشند و از هرگونه جستجو دیگری بی نیاز شوند. بگذارید برای فهم بیشتر برایتان مثالی بزنیم.

به طور مثال هنگامی که یک فرد عبارت ” سئو چیست ” یا ” بهینه سازی موتور جستجو چیست ” را در گوگل جستجو می‌کند، گوگل برای پاسخ به مخاطب به جستجوی سایتی می‌پردازد که در آن به سؤال این سوال به طور صحیح و جامع پاسخ داده شده باشد.

یعنی سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو را به طور کلی معرفی کرده باشد به طوری که مخاطب از هرگونه جستجوی دیگری بی نیاز شود. این تعریف جامع باید شامل شرح کامل انواع سئو، مزایا و معایب سئو، چگونگی به کارگیری سئو، انواع تکنیک های سئو و… باشد.

هینه سازی موتور جستجو (SEO) | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

 هدف و اهمیت الگوریتم های گوگل

در بحث بهینه سازی برای موتورهای جستجو به شما گفتیم که بهینه سازی سایت شما توسط ربات های گوگل بررسی و رتبه بندی می شود. این بررسی ها توسط الگوریتم های گوگل به انجام می رسند. حضور این الگوریتم ها از آن جهت حائز اهمیت است که در رابطه با هر موضوع، وب سایت های بسیاری مشغول به ارائه اطلاعات هستند. بنابراین رقابت سنگینی بین وب سایت ها برای دستیابی به جایگاه رتبه های برتر صفحه اول گوگل وجود دارد.

همین موضوع سبب می شود که بسیاری از وب سایت ها برای نتیجه گیری سریع تر، از روش ها و ترفندهای فریب دهنده برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنند و با روش های غیرقانونی خیلی سریع کسب رتبه کنند. اما این رتبه بندی دوام زیادی نخواهد داشت. چراکه الگوریتم های متعدد و متنوع گوگل به منظور جلوگیری از  همین کلاه برداری های هوشمندانه و تشخیص سئو های بی ارزش طراحی  شده اند.

این الگوریتم ها دارای معیارهایی مشخص برای بررسی دقیق وب سایت ها هستند و هرروزه توسط گوگل به روزرسانی می شوند. برای درک عمیق تر این مطلب به مثال زیر توجه کنید:

گفته بودیم که برای سئو بهتر، باید متن سایت شما حاوی کلمات کلیدی مناسب باشد که به میزان مشخص در متن به کار رفته باشند؛ اما روش کلاه برداران اینترنتی برای فریب گوگل این است که از کلمات کلیدی بیش از حد معقول و استانداردها استفاده می کنند و متن آن ها پر از تکرارهای بی معنی است. این تخلف اینترنتی توسط یکی از الگوریتم های گوگل به نام الگوریتم مرغ مگس خوار قابل تشخیص و جریمه است.

انواع سئو (SEO) از نظر فنی

انواع سئو (SEO) از نظر فنی | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

سئو درون صفحه یا On Page SEO

برای انجام بهینه سازی وب سایت باید ابتدا روی سئو درون صفحه تمرکز کنید. سئو درون صفحه، به بهینه سازی اطلاعات و محتویات بارگذاری شده در صفحه داخلی سایت می پردازد و کیفیت آن ها را افزایش می دهد. منظور از محتویات درون صفحه همان متن سایت، تصاویر، پیوندها و … است.

سئو خارجی یا Off Page SEO

پس ازاینکه خیالتان از سئو درون صفحه راحت شد، باید به سئو خارجی یا همان بهینه سازی اطلاعات مربوط به خارج از سایت بپردازید. در این بهینه سازی می توانید وبسایت خود را به سایر سایت ها و موتورهای جستجو بیشتر بشناسانید.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال را می‌توان زیرمجموعه‌ای از سئو داخلی معرفی کرد. این نوع سئو اقداماتی فنی، برای افزایش سرعت سایت شما انجام می دهد. علاوه بر آن کمک می کند که موتورهای جستجو اطلاعات سایت شما را بهتر و راحت تر درک کنند.

به طور کلی هدف سئو تکنیکال، بهینه سازی فنی موتورهای جستجو به منظور افزایش سرعت سایت و راحت سازی crawl سایت شما توسط موتورهای جستجو است. برای اینکه بهتر متوجه شوید به چند مورد از اقدامات فنی که در سئو تکنیکال صورت می گیرد به طور مختصر اشاره می کنیم: افزایش امنیت سایت، بهینه سازی ساختار سایت، کاهش استفاده از لینک های ناسالم و مخرب و… .

انواع سئو از دیدگاه عملکرد

انواع سئو از دیدگاه عملکرد | آژانس دیجیتال مارکتینگ دیماژن

سئو کلاه سفید یا White Hat

یکی از اصطلاحات سؤال برانگیز در بحث بهینه سازی برای موتورهای جستجو، اصطلاح سئو کلاه سفید یا سئو کلاه سیاه است. سئو کلاه سفید همان سئو معتبر ازنظر الگوریتم های گوگل است که در آن تمام استراتژی های درست و اخلاقی در بهینه سازی برای موتورهای جستجو به کار گرفته شده است. این نوع سئو از گوگل، امتیازهای مثبت دریافت خواهد کرد و به طور بلندمدت تری ماندگار خواهد بود.

سئو کلاه سیاه یا Black Hat

 این نوع سئو همان بهینه سازی بی ارزشی است که توسط افرادی راحت طلب با روش های فریبکارانه و نادرست صورت می پذیرد. این سئو را گوگل نمی پذیرد و قطعاً سایت را بابت تخلف های اینترنتی جریمه می کند. حتی ممکن است سایت را برای همیشه از فهرست پایگاه ها حذف کند.

به طورمثال فرد برای فریب گوگل و کسب سریع رتبه از محتواهای تکراری استفاده می کند یا کلمات کلیدی را به طرز غیراستانداردی به کار می برد. دقت داشته باشید که شاید این نوع از سئو خیلی سریع رتبه بالایی کسب کند؛ اما پایدار نخواهد بود و پس از مدتی امتیاز خود را از دست می دهد.

سئو کلاه خاکستری یا Gray hat

این نوع سئو نیز حاوی عملکرد و تکنیک هایی به ظاهر قانونی اما فریبکارانه است که در کسب رتبه و امتیاز بسیار سریع برای سایت شما مؤثر است. اشتباه نکنید! سئو خاکستری حد واسط سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید نیست؛ بلکه همانند سئو کلاه سیاه کاملاً غیرقانونی و دارای جریمه است.

اما چیزی که این نوع سئو را متمایز کرده، استفاده از تکنیک های ظریف و حرفه ای برای ارتقای رتبه سایت است به طوری که الگوریتم های گوگل متوجه خطای شما در اجرای قوانین نشوند.

اگر می خواهید از این نوع سئو در بهینه سازی برای موتورهای جستجو استفاده کنید باید کاملاً حرفه ای اقدام کنید. چرا که بهره گیری از سئو کلاه خاکستری بسیار مشکل است و دقت و تمرکز بالایی می طلبد.

اما کلام آخر

چیزی که هر کس، به عنوان مدیر یک کسب و کار به دنبال آن است، دیده شدن محصول یا خدمت آن کسب و کار است؛ و دیده شدن به معنای افزایش فروش آن محصول یا خدمات. سئو گامی مهم در تحقق این هدف در فضای آنلاین محسوب می‌شود. تدوین استراتژی سئو به شکلی هوشمندانه، می‌تواند نام شما را برای مخاطب، به نامی آشنا تبدیل کند. به همین دلیل است که سئو اهمیت ویژه‌ای در فعالیت هر کسب و کار در فضای آنلاین دارد.

آنچه از استراتژی هوشمندانه مد نظر ماست، حضوری مثمر ثمر در هرجایی است که مخاطب به دنبال حل مشکل خود است. این محل تلاقی تدوین استراتژی سئو با بازاریابی درونگرا است. ما در آژانس دیماژن در این مسیر در کنار شما هستیم.

سئو یکی از مهمترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ است و به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که برای قرارگیری صفحات یک وبسایت در نتایج جستجوی موتور جستجو انجام می‌شود. اگر می‌خواهید کسب و کار شما در میان رقبایتان در فضای آنلاین حرفی برای گفتن داشته باشد، سئو پر رنگ‌ترین نقش را خواهد داشت.

آیا به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ جدید هستید؟

با ما تماس بگیرید تا به شما بگوییم چطور فکر می‌کنیم، مسائل را چطور تحلیل می‌کنیم و چطور به حل آن اقدام می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x