راهکارهای دیجیتال مارکتینگ دیماژن

بهینه سازی نرخ تبدیل

Conversion Rate Optimization

۶۰ دقیقه مشاوره رایگان هدیه ما به شماست.

خدمات بهینه سازی نرخ تبدیل

افزایش نرخ تبدیل
عبارتی که مجموعه‌ای از اقدامات ریز و درشت را در خود جای داده است. عبارتهایی مثل افزایش نرخ تبدیل یا بهینه سازی نرخ تبدیل یا حتی پرفورمنس مارکتینگ دیجیتال همگی در اثر پیچیدگی بوجود آمده ناشی از  دیجیتالی شدن است. 

اما چه موقع باید سراغ اقدامات بهینه ساز برای افزایش نرخ تبدیل رفت؟

وقتی از نرخ تبدیل صحبت می‌کنیم، در واقع از یک نرخ موجود (چیزی که هست) سخن می‌گوییم. پس نرخ تبدیل برای مرحله‌ای از مارکتینگ است که کسب و کار در فرآیندهای دیجیتال خود پیش رفته است، نتایجی گرفته و امروز به دنبال بهینه سازی هزینه‌ خود روی کانال های مختلف است. 

فرآیند افزایش نرخ تبدیل

اقدامات رشد نرخ تبدیل در سه لایه صورت می‌گیرد. بهبود وضعیت وبسایت یا اپلیکیشن در این سه حوزه، اقزایش نرخ تبدیل را به دنبال دارد.

۱. شناخت عوامل جذب ترافیک

ترافیک وبسایت از کجاست؟

چه کانالهایی و البته چه چیزی ترافیک را به سمت وبسایت یا اپلیکیشن شما روانه می‌کند؟

همه چیز جستجو نیست. در واقع همه کاربران یک وبسایت با جستجو وارد نمی‌شوند. شناسایی همه انواع ورودی وبسایت یا اپلیکیشن و بهبود کیفیت آنها، تصمیمات آتی برای اینکه کدام ورودی به چه شکلی ظرفیت افزایش نرخ تبدیل را دارد حیاتی است. 

۲. شناخت عوامل موثر در ترک وبسایت یا اپلیکیشن

چرا عملیات تبدیل اتفاق نمی‌افتد؟

هر چه میزان ترک وبسایت شما بیشتر باشد، در واقع میزان تبدیل یک کاربر از یک دسته به دسته دیگر کمتر می شود. 

در عملیات افزایش نرخ تبدیل، تلاش بر این است که به شکل صحیح از خروج کاربر در جایی که هنوز فلو یا زنجیره تبدیل کامل نشده جلوگیری کرد. 

هرچه عوامل مخل تکمیل زنجیره پیش‌بینی شده بهتر و بیشتر شناسایی شود و در ادامه این عوامل حذف یا اصلاح شوند، نرخ تبدیل بهینه تر خواهد شد. 

یک نکته جالب: بهتر است بدانید که چیزی در حدود ۸۰٪ از بازدیدها به دلیل مشکلات فنی (باگ) در وبسایت یا اپلیکیشن تبدیل (کانورت) نمی‌شوند. (منبع: Hotjar)

۳. شناخت قلاب‌های موثر در تحریک کاربر

ارائه نقشه پیشبرد طراحی

هوک یا قلاب تبدیل شدن چیزی است که علت تبدیل شدن است. به طور مثال، وقتی یک کاربر در گوگل چستچو می‌کند، آنچیزی که این جستجو را تبدیل به ترافیک به وبسایت شما می کند، عنوانی است که در معرفی صفحه نوشته اید و اگر این عنوان، به جستجوی او مرتبط باشد، تبدیل اتفاق می‌افتد. 

مثالی دیگر را تصور کنید: اینکه یک کاربر، به دنبال دانلود یک کتاب الکترونیکی رایگان است. شما این کتاب را به صورت رایگان قرار داده اید تا در ازای آن آدرس ایمیل او را دریافت کنید. هوک در اینجا دانلود کتابی است که برای کاربر جذاب است و نرخ تبدیل در اینجا بعنی تعداد ورودی‌هایی که ایمیل خود را وارد و کتاب را دانلود کرده اند.

شما برای بهینه سازی نرخ تبدیل ، این هوک ها را به درستی شناسایی کنید. 

بهینه سازی نرخ تبدیل چه چیزی نیست؟

افزایش فروش

افزایش نرخ تبدیل به معنای افزایش مستقیم فروش نیست

این جمله درستی است که بهبود نرخ تبدیل برای فروش بیشتر است. اما این امر یک مسئله مستقیم نیست. 

به طور مثال ممکن است هدف شما فروش باشد، اما نیاز این لحظه شما ایجاد بهینگی در نرخ تبدیل ترافیک به تماس تلفنی باشد. صرف نظر از اینکه این تماس منجر به فروش شده باشد یا خیر. 

تبلیغ کردن

بهینگی نرخ تبدیل ارتباطی به افزایش تبلیغ ندارد. نرخ، یک نسبت است. نسبتی از کل. بنابراین، تبلیغات دیجیتال اگر همراه با بهینه سازی نباشد، ممکن است عدد فروش شما را افزایش دهد، اما بهینگی در آن ایجاد نخواهد کرد. 

به این مثال توجه کنید: ممکن است شما در وبسایت خود روزانه ۵۰ بازدید و  از هر ۱۰۰ بازدید ۱ خرید داشته باشید. طبیعی است که اگر بوسیله تبلیغات آنلاین، ورودی روزانه خود را ۲ برابر کنید، به جای هر ۲ روز یک فروش، هر روز ۱ فروش خواهید داشت. اینجا شما بهینگی ایجاد نکرده اید. فروش شما ۱٪ از بازدید وبسایت است و اگر کاری کنید که این ۱٪ بیشتر شود، شما نرخ تبدیل را بهینه کرده اید، بدون اینکه نیاز باشد تبلیغات انجام دهید.

البته بدیهی است هر فعالیتی که نرخ تبدیل یک تبلیغ به بازدید کننده وبسایت را تقویت کند (با فرض ثابت ماندن بودجه آن) بهینه سازی نرخ تبدیل اتفاق می‌افتد. 

برندینگ

برندینگ فعالیتی است که برای فروش مهم است، اما عملا نرخ تبدیل در آن خیلی محسوس نیست و کیفی است. میزان کیفیت فعالیت برندینگ بر اساس اندازه گیری فاکتورهای موثر آن در تحقیق بازار اندازه گرفته می‌شود. 

ممکن است موفقیت کمپین برندینگ، بر اساس ماکسیسمم دلیوری پیام به مخاطب هدف باشد. اما این یک نرخ تبدیل نیست. یعنی با رساندن پیام برند به مخاطب، انتظار مستقیمی برای یک عمل خاص (مثل آنچه که در تماس، پر شدن فرمها، خرید آنلاین، افزودن به سبد خرید مورد انتظار است) وجود ندارد. 

۶۰ دقیقه مشاوره رایگان

بدون هزینه، با کمال میل، به صورت آنلاین

چرا دیماژن؟

پیشنهاد مطالعه

درباره افزایش نرخ تبدیل نمی‌دانید؟

بیایید بیشتر یاد بگیریم. مطالبی را درباره دیجیتال مارکتینگ و موضوع این صفحه مطالعه کنید. 

قبلی
بعدی

درخواست مشاوره افزایش نرخ تبدیل

۶۰ دقیقه مشاوره رایگان هدیه ما به شماست.